خانه » تجهیزات شبکه

نمایش 1–18 از 1241 نتیجه

نمایش 45

تجهیزات شبکه، به مجموعه ابزار و تجهیزاتی که برای راه اندازی شبکه رایانه ای استفاده می شود، تجهیزات شیکه می گویند. دستگاه های شبکه یا سخت افزار شبکه، دستگاه های فیزیکی هستند که برای ارتباط و تعامل بین سخت افزار در یک شبکه کامپیوتری استفاده می شود. این تجهیزات به دو دسته «غیرفعال» و «فعال» تقسیم می شوند. تجهیزات شبکه غیرفعال مانند کابل ها و کانکتورها عملکرد غیرفعال دارند، اما تجهیزات فعال مانند روترها و سوئیچ ها نیاز به منبع تغذیه دارند.

آشنایی با انواع تجهیزات شبکه پسیو

تجهیزات شبکه، تجهیزات شبکه های کامپیوتری شامل انواع دستگاه های مورد استفاده برای اتصال، نگهداری و بهبود شبکه های کامپیوتری است. این تجهیزات بسیار مهم است. زیرا ساختار و عملکرد شبکه ها تا حد زیادی به کیفیت و انتخاب مناسب تجهیزات بستگی دارد. تمامی دستگاه ها و تجهیزاتی که وظیفه انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر شبکه را بر عهده دارند، تجهیزات شبکه غیرفعال یا پسیو نامیده می شوند. تجهیزاتی مانند کابل شبکه، رک شبکه، داکت و…

از طرفی با تجهیزات فعال شبکه مواجه هستیم، به کلیه تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری که باعث تغییر در اطلاعات می شوند، تجهیزات فعال یا اکتیو می گویند. در ادامه به معرفی چند نوع از تجهیزات شبکه پسیو و اکتیو می پردازیم. کابل کواکسیال: یکی از تجهیزات مهم برای ایجاد شبکه است که نوع بزرگ آن برای ستون فقرات شبکه و نوع کوچک آن در فواصل کمتر برای ایستگاه های کاری استفاده می شود.

آنتن بی سیم یا وایرلس: هنگامی که شبکه های بی سیم دچار از دست دادن سیگنال یا کاهش سرعت می شوند، دلیل آن افزایش فاصله بین امواج فرستنده و گیرنده است. برای حل این مشکل از انواع تجهیزات شبکه مانند آنتن های بی سیم استفاده می کنند. این آنتن ها انتقال سیگنال ها را بهبود می بخشند و می توانند ارتباط شبکه بین گیرنده و فرستنده را تا حد زیادی بهبود بخشند تا ارتباط بهتر انجام شود.

کابل فیبر نوری: یکی از کابل های مهمی است که برای ایجاد شبکه استفاده می شود. این کابل زمانی استفاده می شود که فاصله مبدا تا مقصد بیش از 100 متر باشد و به پهنای باند زیادی نیاز باشد. در فیبرهای نوری، نور از طریق بازتاب بین سطح مشترک هسته و غلاف منتشر می شود. از جمله منابع نوری این کابل ها می توان به دیودهای لیزری یا دیودهای ساطع نور اشاره کرد. پچ پنل: به عنوان یکی از انواع تجهیزات شبکه غیرفعال، پچ پنل یک قطعه مستطیل شکل است که در داخل رک قرار می گیرد و محل جمع آوری کابل ها می باشد. کابل هایی برای اتصال به این پچ پنل نصب شده است.

رک شبکه: یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام ایجاد شبکه با آن مواجه شوید، افزایش تعداد سوئیچ ها و روترها است. در چنین زمانی شما نیاز به مکانی مناسب برای نصب و نگهداری تجهیزات شبکه دارید. رک شبکه برای نگهداری و محافظت از سوئیچ ها و روترها استفاده می شود. معمولا قفسه های شبکه از فلز و با کمک دربی شیشه ای ساخته می شوند. شما می توانید با توجه به نیاز شبکه خود از انواع قفسه های ایستاده یا دیواری با ابعاد مناسب استفاده کنید.

معرفی تجهیزات شبکه اکتیو

تجهیزات شبکه، کارت شبکه: یکی از مهم ترین انواع تجهیزات شبکه، کارت شبکه است که یکی از مهم ترین عناصر سخت افزاری در پیاده سازی شبکه کامپیوتری است. هر کامپیوتر در شبکه باید از کارت شبکه استفاده کند. کارت شبکه در واقع ارتباط بین کامپیوتر و رسانه انتقال را برقرار می کند. هر کارت شبکه یک آدرس فیزیکی یا مک آدرس دارد که یک عدد ۶ بایتی است که سه رقم اول سازنده کارت شبکه و سه رقم دوم شماره سریال کارت شبکه را مشخص می کند. این کارت ها به دو دسته کابلی و بی سیم تقسیم می شوند.

اکسس پوینت: یکی دیگر از مهمترین انواع تجهیزات شبکه، اکسس پوینت ها هستند. هنگامی که برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها در یک شبکه کابلی به یک سوئیچ نیاز داریم، نقاط دسترسی در شبکه های بی سیم نیز همین کار را می کنند. در واقع کار این دو یکی است، اکسس پوینت مخصوص شبکه های بی سیم است. روتر: یکی از مهمترین تجهیزات شبکه روتر است که حضور آن در شبکه بسیار ضروری است. روترها در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند و استفاده از آنها در شبکه مرسوم است. این روترها یک شبکه را به چندین شبکه دیگر ارائه می کنند.

مودم: آخرین نوع تجهیزات شبکه فعال که در مورد استفاده از آن توضیح خواهیم داد، مودم است. مودم مخفف modulator و demodulator است که یک دستگاه سخت افزاری فعال است که ما را به دنیای اینترنت متصل می کند. نقش مودم تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ و سیگنال های آنالوگ به دیجیتال است. مودم ها به صورت داخلی و خارجی و کارتی در انواع معمولی و ADSL تولید و عرضه می شوند. یکی از کاربردهای مودم ارسال اطلاعات از طریق شبکه است و به راحتی می تواند اطلاعاتی مانند عکس، متن، فیلم و … را از شبکه ای به شبکه دیگر در اینترنت منتقل کند.

سوئیچ شبکه: سوئیچ شبکه یکی از پرکاربردترین انواع تجهیزات شبکه است که به چندین کاربر اجازه می دهد اطلاعات لحظه ای را در سراسر شبکه ارسال کنند. سوئیچ روتر که امکان ارتباط بین چندین شبکه را فراهم می کند، امکان ارتباط مستقیم بین گره های مختلف یک شبکه را فراهم می کند. سوئیچ هایی که برای اتصالات شبکه داخلی استفاده می شوند LAN نامیده می شوند.

نتیجه گیری

تجهیزات شبکه، شبکه های کامپیوتری جزء ضروری و مهم سازمان ها و موسسات هستند که برای برقراری ارتباط و تبادل داده بین دستگاه ها، کاربران و سرورها استفاده می شوند. لازم به ذکر است که انتخاب تجهیزات مناسب به راه اندازی یک شبکه پایدار، ایمن و کارآمد کمک می کند. تجهیزات شبکه نقش مهمی در عملکرد صحیح و بهینه شبکه ها دارد و در ایجاد ارتباطات، انتقال داده و مدیریت شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است.

سازمان ها و کاربران با استفاده از تجهیزات غیرفعال و فعال مناسب می توانند از مزایای کامل و بهره وری شبکه های کامپیوتری بهره ببرند و ارتباطات خود را به بهترین نحو تسهیل کنند. تجهیزات پشتیبانی شبکه به دو دسته کلی تقسیم می شوند. تجهیزات شبکه غیرفعال و تجهیزات شبکه فعال. تجهیزات اکتیو در واقع تجهیزات فعال با برق در شبکه مانند روتر، مودم، سوئیچ، کارت شبکه و غیره است، اما تجهیزات غیرفعال به تجهیزات غیرفعالی گفته می شود که برق ندارند، اما اطلاعات را انتقال می دهند، مانند کابل، رک، پچ پنل و غیره.

در این دسته بندی شما انواع تجهیزات شبکه را مشاهده می نمایید. شما برای راه اندازی مجموعه ی خود به انواع محصولات تحت شبکه نیاز دارید. باید از اصالت تجهیزات شبکه مطلع شوید. روش تشخیص اصالت بسته بندی تجهیزات شبکه آسان است و با بررسی نکاتی می توان از آن مطلع شد.  همراهان عزیز شما می توانید کلیه ی تجهیزات شبکه را با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی ایمن ارتباط تهیه نمایید.

سوالات متداول

چگونه تجهیزات شبکه را بررسی و خرید کنیم؟ 

هنگامی که به دنبال خرید تجهیزات شبکه هستید، این چهار عامل بسیار مهم هستند: قیمت تجهیزات، سرعت و انواع پورت ها، قابلیت گسترش پذیری، خدمات و امکانات نرم افزاری تجهیزات، توجه به برند نیز مهم است. اما قبل از آن باید این عوامل را در هر برند بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

مهمترین سخت افزارهای معروف شبکه کدامند؟

معروف ترین سخت افزارهای شبکه عبارتند از روتر ، سویچ ، اکسس پوینت ، مودم و فایروال.

بهترین تجهیزات شبکه کدام برندها هستند؟

برندهای معروف زیادی در هر نوع دستگاهی وجود دارد. به عنوان مثال در بحث تجهیزات سخت افزاری مانند سوئیچ، روتر و مودم، تجهیزات سیسکو جزو بهترین محصولات است. در کابل های شبکه برند لگراند یکی از بهترین هاست.

تفاوت هاب و سوئیچ شبکه در چیست؟

هاب دستگاهی است که با آن می توانید چندین کامپیوتر را به یک شبکه متصل کنید. اما سوئیچ می تواند دستگاه های مختلف را در یک شبکه کامپیوتری متصل کند. هاب در لایه فیزیکی و سوئیچ در لایه پیوند داده عمل می کند.