خانه » پچ کورد

نمایش 1–18 از 64 نتیجه

نمایش 45

پچ کورد (Patch Cord) یکی از تجهیزات اساسی شبکه است که به منظور متصل کردن اجزای یک شبکه به کار میرود. تجهیزات شبکه اکتیو مانند سوئیچ شبکه و روتر، کامپیوتر یا سرور میتوانند به کمک پچ کورد به یکدیگر یا به پچ پنل متصل شوند. پچ کورد برای انتقال صدا و تصویر هم به کار میروند ولی پچ کورد شبکه از زوج‌های بهم تابیده شده (Twisted Pair) تشکیل شده که اطلاعات رو منتقل مینمایند.

معرفی پچ کورد و انواع آن

پچ کورد در واقع یک کابل شبکه کوتاه از 0.5 تا 20 متر میباشد که در دو طرف آن یک سوکت RJ45 نصب شده است. اکثر تجهیزات شبکه مانند پاور ماژول و کابل شبکه با استاندارد‌های مخصوصی به نام cat ساخته میشوند که از نظر سرعت و پهنای باند با یکدیگر تفاوت دارند. پچ کورد U/UTP یا UTP همانطور که از اسم آن مشخص است، هیچ شیلدی نه برای جفت سیم‌ها و نه برای کل 4 جفت وجود ندارد. پچ کورد FTP یا F/UTP جفت سیم‌های بهم تابیده شده میباشد که در این نوع پچ کورد توسط یک فویل که همه‌ ی 4 جفت رو در بر می‌گیرد محافظت میکنند.

پچ کورد S/UTP یک شیلد بافته‌ شده کلی یا Braid Screen دور همه جفت سیم‌ها دارند در حالی که برای هر جفت سیم پوششی ندارند. پچ کورد SFTP یا SF/UTP ترکیبی از F/UTP و S/UTP میباشد که هم فویل هم Braid Screen همه‌ی جفت سیم‌ها را پوشش میدهد. پچ کورد S/FTP جفت سیم‌های بهم تابیده شده میباشد که به‌ طور کلی با Braid Screen پوشیده شده اند و هر جفت سیم به طور اختصاصی یک فویل هم دارد. پچ کورد F/FTP یا FFTP که دارای فویل هم برای کل جفت سیم‌ها هم برای هر جفت سیم میباشد.

در کل میتوان گفت، پچ کورد ها تنوع رنگی زیادی دارند و در کابل کشی سازمان یافته، تمایز ایجاد می‌کنند و با استفاده از رنگ اون‌ها میتونین راحت‌تر اتصال مورد نظرتون رو پیدا کنید. پچ کورد ها معمولا در طول‌های کوتاه تولید میشوند پس اتلاف کمتری دارن و احتمال تاثیر گذاری نویز روی آنها نیز کمتر میباشد.پچ کورد همان کابل شبکه‌ است فقط کوتاه شده و روی دو سر آن نیز سوکت در رک قرار گرفته. پچ کورد کاربرد‌های خیلی زیادی از جمله وصل نمودن مودم به روتر یا کامپیوتر را دارد. پچ کورد در رنگ‌ها و شیلدهای مختلف تولید میشوند و ممکن است هنگام خرید با اختلاف قیمت دو پچ کورد مواجه شوید.

سوالات متداول

 چگونه می توان پچ کورد مناسب را انتخاب کرد؟

باید ساختار هر کابل و محل استفاده از آن را بدانید تا هنگام خرید دچار اشتباه نشوید. برای استفاده از کابل های زیر کف کاذب باید از بهترین مارک ها و کیفیت ها استفاده کرد.

آیا می توان از پچ کورد به جای کابل شبکه استفاده کرد؟

بله، پچ کوردها از نظر ماهیت مشابه کابل های شبکه هستند. می توانید از این نوع کابل ها در فواصل کوتاه به جای کابل های شبکه استفاده کنید.

پچ کورد Cat5 چه تفاوتی با Cat6 دارد؟ 

پچ کورد Cat6 سرعت و فرکانس بالاتری در انتقال اطلاعات نسبت به پچ کورد Cat5e داره.