خانه » روتر گرنداستریم

در حال نمایش 4 نتیجه

نمایش 45

روتر گرنداستریم، یک روتر مانند یک هدایت کننده عمل می کند و راه را به داده ها یا اطلاعاتی که باید در یک شبکه منتقل شوند، نشان می دهد. در واقع روتر نوعی سخت افزار فیزیکی یا نرم افزار مجازی است که وظیفه دریافت، تجزیه و سپس ارسال بسته های داده بین شبکه های کامپیوتری را بر عهده دارد.

مشخصات و کارکرد روتر گرنداستریم

روتر گرنداستریم، روتر مانند یک پستچی عمل می کند و داده ها را از مبدا به مقصد می رساند. به عبارت دیگر بسته‌های داده‌ای دستگاه‌های موجود در شبکه را به مقصد مناسب رسانده و با این کار آن‌ها را به اینترنت متصل می نماید. این داده‌ها می‌توانند بین چند دستگاه در شبکه باشند یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند.

روتر یک آدرس آی پی (IP) به هر کدام از دستگاه‌های شبکه می‌دهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده‌ها، آدرس مقصد یا مبدا خود را بداند. با این کار، روتر مطمئن خواهد بود که بسته‌های ارسالی یا دریافتی همیشه به مقصد صحیح خود خواهند رسید و در مسیر شبکه گم نمی‌شوند. ارسال اطلاعات از مبدا به مقصد به صورت متن، تصویر، ویدئو و … واضح ترین استفاده از روتر است. روترها داده ها یا بسته ها را با بیشترین سرعت ممکن منتقل می کنند و مسیرهای مختلفی را برای ارسال این داده ها ایجاد می کنند.

روترها می توانند تداخل های ناخواسته را فیلتر کرده و در نتیجه سرعت انتقال داده ها را افزایش دهند. برخی از روترها یک پورت USB نیز دارند. بنابراین می توان از دستگاه های ذخیره سازی خارجی برای اشتراک گذاری داده ها استفاده کرد. توجه داشته باشید که اینها تنها تعدادی از کاربردهای بی شمار روتر هستند. در بیشتر موارد، سوئیچ شبکه با روتر اشتباه گرفته می شود. این شبکه ها با روترها متفاوت هستند. زیرا روتر علاوه بر مسیریابی بسته ها یا داده ها بین دستگاه های موجود در شبکه محلی، می تواند داده ها را به دستگاه های دیگر نیز ارسال کند.

انواع روتر

روتر گرنداستریم، روترها را می توان بر اساس چندین مورد به گروه های مختلفی تقسیم کرد. این دستگاه به دو گروه سخت افزاری و نرم افزاری طبقه بندی می شود. روترهای نرم افزاری عملکردها و وظایف تقریبا مشابهی در مقایسه با انواع دیگر دارند. به طور کلی روترهای سخت افزاری سرعت بالاتری دارند و قابل اعتمادتر هستند. روترها را می توان به چند گروه تقسیم بندی کرد. روتر بیسیم،
روتر مسیریاب اصلی، روتر غیرمتمرکز، روتر سیمی، روتر مجازی.

روتر سیمی: این نوع روتر اغلب در شرکت ها یا دفاتر بزرگ مانند دانشگاه ها یا بانک ها استفاده می شود. روتر سیمی کیفیت و قدرت بسیار خوب و بالایی دارد به همین دلیل در سازمان های بزرگ از آن استفاده می کنند. این روتر سیمی است یعنی با سیم به دستگاه متصل می شود. در واقع یک پورت برای اتصال به اینترنت دارند. از طریق یک یا چند پورت به رایانه ها یا دستگاه های دیگر متصل خواهد شد.

روتر مسیریاب اصلی: روتر مسیریاب نوعی روتر است که به آن روتر اصلی نیز می گویند. این نوع می تواند داده ها یا بسته ها را از طریق یک شبکه بزرگ ارسال کند. زیرا به اتصال تجهیزات شبکه کمک می کند. اغلب در شبکه های بزرگ وجود دارد. روتر اصلی روتر ظرفیت بالایی برای ارسال بسته های داده و ارسال آنها دارد. در کل برای کارهای تخصصی بسیار مفید هستند.

روتر غیرمتمرکز: از نوع روترهای با کمترین ظرفیت است. روتر غیرمتمرکز برای برقراری ارتباط بین یک شبکه داخلی و یک شبکه خارجی استفاده می شود. به دلیل این ویژگی به آن دسترسی روتر می گویند. روتر مرزی نام دیگر روتر غیرمتمرکز است. مانند انواع دیگر، این نوع بسته های داده را بین دو یا چند شبکه ارسال می کند. روتر لبه اغلب در محیط های کوچک مانند خانه ها استفاده می شود.

روتر مجازی نوعی روتر نرم افزاری است. نرم افزار بودن به این معناست که مانند یک نرم افزار روی یک سیستم یا یک دستگاه متصل شده و رفتار روتر را شبیه سازی می کند. به عبارت ساده تر، با انجام تنظیمات و مراحل در سیستم عامل خود، می توانید دستگاه را به نوعی روتر تبدیل کنید. به طور کلی روترهای فیزیکی یا روترهای سخت افزاری دارای امکانات و مزایای بیشتری نسبت به روترهای مجازی یا نرم افزاری هستند. برای استفاده های محدود از روترهای مجازی استفاده می کنند.

نتیجه گیری

روتر گرنداستریم، در گذشته، زمانی که در هر خانه فقط یک کامپیوتر وجود داشت، می‌توانستید تنها با یک مودم به اینترنت متصل شوید. از نظر فنی هنوز این امکان وجود دارد، اما به دلایل امنیتی بهتر است از روتر استفاده کنید، حتی برای شبکه هایی که فقط یک دستگاه دارند. با این حال، امروزه در هر خانه بیش از یک کامپیوتر یا تلفن همراه وجود دارد که وجود روتر را ضروری می کند.

مثلا یک خیابان را در نظر بگیرید. اگر در یک خیابان فقط یک خانه وجود دارد، دیگر نیازی به ارائه شماره پلاک خانه برای دادن آدرس ندارید، اما زمانی که بیش از یک خانه در آن جاده وجود دارد، به آدرس دقیق تری نیاز دارید که به اصطلاح محلی باشد. شما نه تنها برای اتصال چندین دستگاه به اینترنت، بلکه برای اتصال چندین دستگاه به یکدیگر به روتر نیاز دارید. حتی اگر اینترنت ندارید، باز هم می توانید از روتر استفاده کنید و با رایانه و تلفن همراه خود یک شبکه محلی ایجاد کنید.

با این کار شما قادر خواهید بود داده های خود را در شبکه انتقال دهید و محتوایی مانند چاپگر، اسکنر یا حتی کنسول های بازی را به اشتراک بگذارید. بدون روتر، داده ها نمی توانند دستگاه مقصد را به درستی پیدا کنند. همچنین فراموش نکنید که در بین تجهیزات شبکه، روتر یکی از هوشمندترین و کاربردی ترین تجهیزات است. همراهان عزیز ایمن ارتباط شما می توانید برای مشاهده و خرید روتر گرند استریم به آدرس اینترنتی این شرکت مراجعه نمایید.

سوالات متداول

وظیفه ی دستگاه روتر چیست؟

این دستگاه دارای دو عملکرد اصلی است: مدیریت ترافیک بین شبکه‌ها، با ارسال بسته‌های داده به آدرس IP مقصد، و امکان اتصال چندین دستگاه به یک شبکه اینترنتی.

روتر مجازی چیست؟

روتر مجازی نوعی نرم افزار است که به رایانه ها و دستگاه ها اجازه می دهد مانند روتر عمل کنند. با این ویژگی، دستگاه ها و رایانه های مجهز به این نوع روتر می توانند بسته های اینترنت و داده ها را دقیقاً مانند روترهای فیزیکی به اشتراک بگذارند.

انواع مختلف روتر کدامند؟

روتر سیمی (wired router)
روتر بی سیم (wireless router)
روتر مجازی (virtual router)
روتر های اصلی (core router)
روتر های لبه (edge router)