مقالات

راهنمای خرید کابل شبکه

راهنمای خرید کابل شبکه

راهنمای خرید کابل شبکه، کابل شبکه قطعه‌ای از سخت‌افزار شبکه است که برای اتصال یک دستگاه کابل شبکه به سایر دستگاه‌های شبکه یا اتصال دو یا چند رایانه برای اشتراک‌گذاری دستگاه‌هایی مانند چاپگر یا اسکنر استفاده می‌شود. انواع مختلفی از کابل های شبکه مانند کابل کواکسیال، کابل فیبر نوری و کابل های جفت تابیده بسته به توپولوژی، پروتکل و اندازه شبکه استفاده می شود. دستگاه ها را می توان با چند متر (به عنوان مثال از طریق اترنت) یا فاصله تقریباً نامحدود (مثلاً از طریق اتصالات اینترنت) از هم جدا کرد. اگرچه شبکه‌های بی‌سیم در زمانی که توان کل مشکلی ندارند، آسان‌تر به کار می‌روند. اکثر شبکه های کامپیوتری دائمی بزرگتر، از کابل ها برای انتقال سیگنال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می کنند.راهنمای خرید کابل شبکه

راهنمای خرید و انواع کابل شبکه

راهنمای خرید کابل شبکه، برای خرید کابل شبکه که جزء تجهیزات شبکه میباشد ابتدا باید با انواع آن آشنا شد به طور کلی سه نوع کابل شبکه وجود دارد که در ادامه به توضیحات مختصری در مورد آنها خواهیم پرداخت . 1.کابل کواکسیال: کابل های کواکسیال برای انتقال اطلاعات و سیگنال ها با فرکانس بالا در شبکه های کامپیوتری، شبکه های LAN و آنتن های تلویزیون رنگی و دوربین های مدار بسته استفاده می شود. این کابل از دو سیم تشکیل شده است که یک سیم هسته سیم و یک سیم لایه مسی در اطراف آن تشکیل شده است و این دو سیم توسط مواد پلاستیکی از هم جدا شده اند.

کابل های کواکسیال یک خط انتقال را تشکیل می دهند و موج الکترومغناطیسی را به ناحیه ای در داخل کابل بین هدایت کننده مرکزی و سپر محدود می کنند. انتقال انرژی در خط به طور کامل توسط دی الکتریک داخل کابل بین هدایت کننده ها انجام می شود. به این ترتیب می توان خطوط کواکسیال را بدون تأثیر نامطلوب (در محدوده) خم و پیچید و بدون ایجاد جریان ناخواسته در آنها به تکیه گاه های رسانا متصل کرد و همچنین میتوان گفت قابلیت اطمینان این کابل ها بالاست و ظرفیت انتقال در این کابل قوی بوده و حداکثر 300 مگاهرتز را ارسال می کن که دوام و پایداری خوبی دارد و هزینه نگهداری پایینی دارد.

2.کابل شبکه جفت تابیده: یکی از رایج ترین انواع کابل های شبکه است. (متداول ترین نوع کابل LAN است). شبکه‌های محلی مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و دفاتر، نمونه‌هایی از کاربردهای کابل جفت تابیده هستند. کابل های جفت پیچ خورده به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: کابل جفت تابیده بدون محافظ یا UTP: کابل جفت تابیده بدون محافظ، از آنجایی که هیچ محافظی در اطراف سیم های آن وجود ندارد، از این کابل در شبکه هایی استفاده می شود که داده ها اهمیت زیادی ندارند. جفت تابیده شیلددار یا کابل STP: کابل جفت پیچ خورده محافظ دار است. این کابل در محیط هایی با نویز بیشتر استفاده می شود. به عنوان مثال در فواصل طولانی و زمانی که کابل شبکه از کابل برق عبور می کند استفاده می شود.

3.کابل فیبر نوری: کابل های فیبر نوری در شبکه هایی که نیاز به سرعت بالا دارند استفاده می شود. قیمت این نوع کابل بالاست. این نوع کابل فیبر نوری از یک سیم نازک و بسیار شفاف مانند شیشه و پلاستیک ساخته شده است. این طناب نور ساطع می کند به همین دلیل قیمت این نوع کابل بالاست. کابل های فیبر نوری نیز انواع مختلفی دارند که در صورت پاره شدن یا بروز مشکل در راه سرعت انتقال آن ها تحت تاثیر قرار می گیرد. در مکان هایی که پهنای باند بالا مورد نیاز است مانند فرودگاه ها، بیمارستان ها و بانک ها، کابل فیبر نوری مناسب است. زیرا سرعت بالایی دارد و حجم زیادی از اطلاعات را منتقل می کند.راهنمای خرید کابل شبکه

راهنمای خرید کابل شبکه و دسته بندی کابل ها

راهنمای خرید کابل شبکه، کابل های شبکه با توجه به سطح نویز، سرعت، پهنای باند و بسیاری ویژگی های دیگر به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. دسته ها از دسته 1 نامگذاری شده اند که در انگلیسی به آن CATEGORY 1 یا 1 CAT می گویند و تا به امروز به دسته 8.2 رسیده است. با افزایش طبقه بندی کابل های شبکه، سرعت بیشتر، نویز کمتر و پهنای باند افزایش می یابد. Cat3: اولین نسل از کابل های شبکه که می خواهیم در مورد آن بدانیم کابل های CAT3 هستند که امروزه تقریبا منسوخ شده اند. این نوع کابل اترنت برای سیستم های تلفن دو طرفه استفاده می شد و حداکثر فرکانس آنها 16 هرتز بود. از این نوع کابل می توان برای سیستم های دزدگیر یا سیستم های ساده ای از این قبیل استفاده کرد.

کابل شبکه Cat5e سرعت 100 مگابیت بر ثانیه را به شما ارائه می دهد و در فواصل زیر 40 متر می توانید از سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه استفاده کنید. CAT5E: نسل بعدی کابل های Cat5 که از نظر فیزیکی یکسان هستند. این نوع کابل بیشتر مطابق با استانداردهای IEEE است. کابل شبکه cat5e از فرکانس 100 تا 250 مگاهرتز پشتیبانی می کند و یک نسخه کم نویز cat5 است. تداخل در این کابل نیز کمتر از cat5 است و می تواند سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه یعنی یک گیگابیت را پشتیبانی کند.

بعد از کابل های CAT5 و CAT5e نوبت به کابل شبکه CAT6 رسید این کابل در شبکه هایی که نیاز به سرعت و پهنای باند بالاتری دارند کاربرد فراوانی دارد و مشخصات آن به شرح زیر است: سرعت انتقال: 10 گیگابیت بر ثانیه، فرکانس: 250 مگاهرتز (حداکثر 550 مگاهرتز)، حداکثر طول: 100 متر، طول موثر: 55 متر. در کابل های CAT6، برای بررسی بهتر، ویژگی جدیدی به عنوان طول موثر اضافه کردیم. طول موثر به این معنی است که کابل CAT6 می تواند داده ها را با حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه تا 55 متر انتقال دهد و پس از آن سرعت کاهش می یابد.راهنمای خرید کابل شبکهنسل دیگر کابل شبکه کابل CAT6A است که حرف A که در نام این کابل دیده می شود به این معنی است که این مدل نسبت به نسل قبلی خود پیشرفته تر است و در واقع نسخه مدرن تری از کابل CAT6 است. سرعت انتقال: 10 گیگابیت بر ثانیه، فرکانس: 500 مگاهرتز (حداکثر 550 مگاهرتز)، حداکثر طول: 100 متر، طول موثر: 100 متر، در واقع کابل CAT6A نقاط ضعف کابل CAT6 را جبران کرد تا مشکل طول موثرتری در این کابل وجود نداشته باشد. فرکانس این کابل نیز نسبت به نسل قبلی خود افزایش یافته و استفاده از آن را در شبکه های پرسرعت و مدرن آسان کرده است. این نوع کابل از دو نوع شیلددار و بدون شیلد تهیه شده است.

راهنمای خرید کابل شبکه و نتیجه گیری

راهنمای خرید کابل شبکه، در این مقاله سعی کردیم تا مهمترین فاکتورها برای خرید کابل شبکه را برای شما توضیح دهیم شما عزیزان دانستید که برای خرید باید به مواردی مانند: کیفیت، سرعت انتقال، کاربرد آن در محل مورد نظر دقت کرد. برای انتخاب کابل شبکه مناسب باید با توجه به طراحی شبکه کامپیوتری کابل مورد نظر را انتخاب کرد. کابل  های شبکه انواع و دسته بندی های متفاوتی دارند سه نوع کابل شبکه داریم کابل شبکه کواکسیال، جفت تابیده و فیبرنوری. هر کدام از این کابل ها از لحاظ جنس و سرعت انتقال باهم متفاوت هستند.

یکی از پیشرفته ترین کابل های شبکه کابل CAT7 است که پیشرفت های چشمگیری در ساختار آن ایجاد شده است. همین امر باعث شده است که کابل CAT7 نسبت به نسل های قبلی خود ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد. از جمله این ویژگی ها: سرعت انتقال: 10 گیگابیت بر ثانیه، فرکانس: 600 مگاهرتز، حداکثر طول: 100 متر، افزایش فرکانس تا 600 مگاهرتز یکی از ویژگی های منحصر به فرد کابل CAT7 است. همچنین در ساختار کابل CAT7 از دو روکش داخلی استفاده شده است که میزان تداخل سیگنال را بسیار کاهش می دهد.انواع خرید کابل شبکهجدیدترین و مدرن ترین نوع کابل شبکه کابل CAT8 نام دارد که ویژگی های منحصر به فردی دارد. توجه داشته باشید که این کابل مانند کابل CAT7 فقط به صورت شیلد تولید و عرضه می شود. برخی از ویژگی های کابل CAT8 عبارتند از: سرعت انتقال: 40 گیگابیت بر ثانیه، فرکانس: 2000 مگاهرتز، حداکثر طول: 30 متر، توجه داشته باشید که سرعت و فرکانس بسیار بالای تحت پوشش این کابل به عنوان انقلابی در زمینه کابل های LAN شناخته می شود به طوری که نسبت به نسل های قبلی خود پیشرفت چشمگیری داشته است. این امر باعث شده است که CAT8 قیمت بالاتری نسبت به نسل های قبلی خود داشته باشد و به همین دلیل مورد توجه شبکه هایی قرار گرفته است که نیاز به سرعت و پهنای باند بسیار بالایی دارند.

کابل های شبکه با توجه به سطح نویز، سرعت، پهنای باند و بسیاری ویژگی های دیگر به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. دسته ها از دسته 1 نامگذاری شده اند که در زبان انگلیسی به آن CATEGORY 1 یا 1 CAT می گویند و تا به امروز به دسته 8.2 رسیده است. با افزایش طبقه بندی کابل های شبکه، سرعت بیشتر، نویز کمتر و پهنای باند افزایش می یابد. این کابل ها از نظر متراژ، سرعت انتقال و پهنای باند و محل کاربرد با هم متفاوت هستند. شما همراهان عزیز می توانید برای خرید و مشاهده انواع کابل شبکه و رک به درگاه اینترنتی ایمن ارتباط مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]