مقالات

راهنمای خرید رک

راهنمای تهیه رک شبکه

راهنمای خرید رک، رک شبکه یکی از اجزای تجهیزات شبکه پسیو است. رک در واقع قفسه یا قابی است که سخت افزارهای مختلفی مانند سرور، هارد و سایر تجهیزات کامپیوتری را در خود جای داده و نگهداری می کند. خرید رک شبکه روند ارتقای شبکه را در آینده تسهیل می کند تا تغییراتی با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن انجام شود. رک در انواع مختلف و با ویژگی های متفاوت در بازار یافت می شود، بنابراین انتخاب این ابزار برای برخی افراد کمی چالش برانگیز است. در این مقاله قصد داریم با ارائه کامل ترین راهنمای خرید رک شبکه به شما کمک کنیم تا انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید و با توجه به نیاز و شرایط خود از رک استفاده کنید.

راهنمای خرید رک، کاربرد و مشخصات آن

راهنمای خرید رک، رک شبکه مزایای زیادی دارد و استفاده از آن قطعا توصیه می شود. تجهیزات پسیو شبکه گران بوده و ارزش بالایی دارند. مهمتر از آن این است که این تجهیزات اطلاعات مهم و حیاتی را ذخیره می کند و در صورت آسیب دیدن می تواند غیر قابل جبران باشد. اما رک از این تجهیزات در برابر آسیب های محیطی و ضربه های احتمالی محافظت می کند. تجهیزات شبکه و سرور به همان دلایلی که ذکر شد می توانند توسط سارقان و خرابکاران تهدید شوند. رک شبکه به طور موثر شبکه را از افراد سودجو و خرابکار محافظت می کند.راهنمای خرید رکبا رک شبکه، تجهیزات شبکه به طور منظم تری در کنار هم قرار می گیرند. این نظم مدیریت سخت افزار، سرور و شبکه را آسان تر می کند. علاوه بر این نظم، رک شبکه دسترسی به سخت افزار را آسان می کند. در صورت خرابی سخت افزار، رک شبکه به دلیل منظم شدن تجهیزات شبکه، روند بازیابی را بهبود می بخشد. این به سرور اجازه می دهد تا به سرعت بازیابی شود. انتخاب یک رک مناسب مستلزم دانستن ویژگی های رک های مختلف، شرایط محیطی اتاق سرور، آشنایی با تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور و بسیاری نکات مهم دیگر است. این مقاله به بررسی چند نکته مهم در رابطه با نحوه انتخاب رک بر اساس ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور می پردازد.

همیشه قبل از خرید رک، ابعاد بزرگترین تجهیزات شبکه را در اتاق سرور مشخص کنید. ارتفاع رک دومین نکته مهم قبل از خرید رک است. اغلب اتفاق می افتد که مدیران فناوری اطلاعات به دلیل عدم توجه به این نکته قصد دارند رک خود را با رک بالاتر جایگزین کنند. توصیه من به خریداران رک همیشه این است که اگر در اتاق سرورشان محدودیت ارتفاع وجود ندارد، ارتفاع رک خود را کمی بیشتر در نظر بگیرند تا اگر در آینده تجهیزات شبکه دیگری به اتاق سرور اضافه شد، مجبور نباشند قفسه را تعویض کنند.

توجه به وزن کل تجهیزات شبکه موجود نکته مهم در انتخاب رک است. ظرفیت تحمل وزن قفسه های مختلف با یکدیگر متفاوت است. برخی از قفسه ها به دلیل ساختار ضعیف برای تجهیزات سنگین مناسب نیستند. یکی از توصیه های مهم دیگر در هنگام خرید رک این است که برندی را انتخاب کنیم تا همیشه و در هر زمانی بتوانیم قطعات آن را به راحتی دریافت کنیم و در صورت نیاز بدون مشکل رک خود را تعمیر یا ارتقا دهیم. اگر قرار است تعداد زیادی سرور در رک خود قرار دهید، حتما از رک با درهای مشبک در جلو و عقب استفاده کنید.

توجه داشته باشید که سیستم تهویه مطبوع در سرورها به گونه ای است که هوای خنک را از جلو به داخل کیس می کشد و هوای گرم را از پشت کیس خارج می کند. بنابراین در این حالت بهتر است از قفسه های درب مشبک استفاده شود تا درب قفسه مانع ورود و خروج هوا نشود. آخرین عاملی که هنگام خرید رک شبکه باید در نظر بگیرید امنیت فیزیکی رک است.

از آنجایی که تمامی تجهیزات شبکه در داخل رک قرار می گیرد، ایمنی این دستگاه نیز یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب آن می باشد. بهتر است از یک رک شبکه با قفل های جلو و عقب قوی و مطمئن برای تجهیزات خود استفاده کنید. انجام این کار احتمال آسیب دیدن و سرقت این تجهیزات را کاهش می دهد. اگر از رک شبکه بدون قفل استفاده می کنید، توصیه می شود از قفل رایتال برای افزایش امنیت تجهیزات خود استفاده کنید.راهنمای خرید قفسه

راهنمای خرید رک و کاربرد رک

راهنمای خرید رک، به طور کلی رک ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته اصلی دیواری و ایستاده تقسیم می شوند. البته تنها تفاوت این دو نوع رک در ظاهر آنها نیست و اندازه و ویژگی های هر یک از این رک ها متفاوت بوده و برای رفع نیاز شبکه های مختلف طراحی و عرضه شده است. اندازه قفسه ها با واحد بیان می شود. هر واحد برابر با 4.445 سانتی متر یا 1.75 اینچ است. رک ها در واحدهای مختلف از 2 یونیت تا 42 واحد تولید می شوند. قفسه های دیواری معمولا از 2 یونیت تا 12 یونیت و قفسه های ایستاده از 12 یونیت تا 48 یونیت هستند.

رک ها دارای انواع دیگری مانند قفسه فضای باز و رک آزمایشگاهی نیز می باشد. از این نوع رک برای فضاهای بیرونی که سرپوشیده نیستند استفاده می شود. برخی از قفسه ها دارای دیوار و در هستند. وجود درب باعث افزایش ایمنی تجهیزات و در نتیجه نگهداری بهتر تجهیزات می شود. درب اغلب دارای قفل برای امنیت فیزیکی است، اما ممکن است دارای یک دریچه هوا برای گردش باشد. برای دسترسی آسان به تجهیزات IT، کابینت سرورهای باکیفیت دارای پنل های جانبی و پشتی قابل باز شدن هستند. اینها همچنین ممکن است قفل هایی با همان کلید در داشته باشند.

قفسه دیواری در سایزهای 9، 12، 15 و 65 واحدی ساخته شده است. درب قفسه دیواری می تواند تمام شیشه یا با اسکلت و اسکلت فلزی باشد. عمق قفسه دیواری معمولاً 30 تا 60 سانتی متر است. استفاده از قفسه های 40 و 45 سانتی متری بیشتر متداول است. قفسه دیواری اغلب از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است. قفسه دیواری دارای یک فن داخلی برای خنک کردن هوای داخل بدنه است. برخی از قفسه های دیواری دارای درهای جانبی برای دسترسی سریعتر به تجهیزات داخلی هستند.

اصولاً در مواقعی که حجم کابل کشی شبکه به دلیل اندازه آن بسیار زیاد باشد و یا چندین قسمت در رک قرار داده شود از رک ایستاده استفاده می شود که دارای چهار چرخ برای جابجایی سریع و آسان می باشد. قفسه های ایستاده در سایزهای 22، 30، 36، 42، 45 واحدی طراحی شده و قابلیت چرخش 180 درجه را دارند. این قفسه دارای عمق 60 تا 100 سانتی متر است. علاوه بر درب اصلی دارای درب های جانبی و در برخی موارد درب پشتی می باشد. این رک ها می توانند وزن تجهیزات شبکه را تحمل کنند. رک ایستاده قابلیت نصب ماژول هایی با پورت های فراوان را دارد. اصولا از یک تا چهار فن برای خنک کننده داخلی دستگاه استفاده می شود.راهنمای خرید رک شبکهتقریبا تمام رک های شبکه موجود در بازار در داخل کشور تولید می شوند. رک پایا سیستم به عنوان قدیمی ترین شرکت رک سازی در ایران، علاوه بر رک های دیواری و رک های ایستاده، انواع رک های مخابراتی، آزمایشگاهی، مینی و هوشمند را در خط تولید خود دارد. برای خرید قفسه HPA (اچ پی ای)، 8سایز قفسه ایستاده و 4 سایز قفسه دیواری در گزینه های شما وجود دارد. برند قفسه HPI قفسه های ایستاده را در 9 سایز و قفسه های دیواری در 3 سایز تولید می کند. رک آماد سیستم نیز در سه گروه رک دیواری، رک ایستاده و دی وی آر موجود می باشد.

راهنمای خرید رک و جمع بندی

راهنمای خرید رک، با این تفاسیر رک محفظه ای برای سازماندهی تجهیزات شبکه یا سرور است که علاوه بر سازماندهی می تواند عملکرد آنها را نیز بهینه کند. قفسه ها در اندازه ها و ابعاد مختلف موجود هستند که هر کدام را می توان با توجه به اهداف ضروری سازمان پیکربندی کرد. حتی می توانید قفسه هایی را که عایق صدا هستند تهیه کنید و در محیط هایی قرار دهید که کوچکترین آلودگی صوتی در آنها ایجاد نشود.راهنمای خرید رکرک های شبکه معمولا تجهیزاتی مانند روترهای شبکه، پچ پنل ها، سوئیچ شبکه و سایر لوازم جانبی شبکه را ذخیره می کنند. در مقابل، برخی از رک ها سرورها و سایر سیستم های کامپیوتری را نگه می دارند. رک با اتصال فناوری به براکت ها، پیچ و مهره ها و سایر سخت افزارهای رک برای نگه داشتن تجهیزات در جای خود کار می کند. رک های سرور مانند کابینت های سرور 42 واحدی معمولاً طبق استانداردهای صنعتی 19 اینچ هستند. رک های سرور بیشتر برای نصب سرور، یو پی اس ES، مانیتور یا تجهیزات مشابه استفاده می شوند.

با توجه به نوع نصب، قفسه ها به دو گروه اصلی دیواری و ایستاده تقسیم می شوند. رک های دیواری قابل نصب روی دیوار هستند و بیشتر برای شبکه های کوچک و یا بخشی از یک شبکه بزرگ (با توجه به نقشه شبکه و توپولوژی انتخاب شده) استفاده می شوند. رک های دیواری باعث صرفه جویی در فضای کف می شود و در مکان هایی که فضای کمی دارند استفاده می شود. یک قفسه ایستاده دارای چرخ است و روی زمین قرار می گیرد. اگر وسایل زیادی داریم باید از قفسه ایستاده استفاده کنیم. این مدل معمولاً از چهار طرف دسترسی را ارائه می دهد. شما عزیزان می توانید برای مشاهده و خرید انواع رک شبکه و خرید پچ کورد به آدرس اینترنتی ایمن ارتباط مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]