خانه » پچ پنل

نمایش 1–18 از 52 نتیجه

نمایش 45

پچ پنل، باید گفت که پچ پنل دستگاهی است که با قرار گرفتن در رک ارتباط بین گره ها و سوئیچ را برقرار می کند. اگر پچ پنل را از داخل رک برداریم، تمام کابل هایی که از سوکت های شبکه مختلف در منطقه می آیند باید مستقیماً به سوئیچ متصل شوند. به عبارت دیگر نیازی به وجود پچ پنل در رک و شبکه نیست، بلکه نبود آن نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.

پچ پنل چیست و چه کاربردی دارد

پچ پنل، پچ پنل در زمانی که حجم دستگاه ها و تجهیزات شبکه افزایش می یابد با تعداد زیادی کابل شبکه مواجه می شویم که مدیریت آنها را مشکل می کند در این زمان مورد استفاده قرار میگیرد. وظیفه اصلی پچ پنل این است که بین نقاط انتهایی کابل های شبکه و تجهیزات شبکه مانند هاب، روتر و غیره متصل می شود و به جای اینکه کابل های شبکه مستقیماً به این تجهیزات متصل شوند، از طریق پچ پنل متصل می شوند.

پچ پنل وسیله ای مستطیل شکل و معمولاً فلزی است که تعدادی کلید شبکه به طور منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. پچ پنل ها معمولاً به صورت 24 پورت و 48 پورت ساخته می شوند که این اعداد نشان دهنده تعداد کلیدهای قرار داده شده بر روی آنها است. پچ پنل ها با توجه به ابعاد و اندازه هایی که کارخانه برای آن ها در نظر گرفته به دو مدل یک یونیتی و دو یونیتی تقسیم می شوند.

مهم ترین و شاید اصلی ترین دلیل استفاده از این تجهیزات شبکه سازماندهی یک مجموعه است. زمانی که با مشکل فیزیکی در سازمان مواجه می شوید، یافتن و عیب یابی از شبکه ای که پچ پنل ندارد بسیار دشوار است. اما با این دستگاه می توانید به راحتی تشخیص دهید که کدام کابل معیوب است. اگر اتصال کاربر به سوییچ مستقیماً بدون پچ پنل برقرار شود، پس از چندین بار قطع و وصل شدن سوکت و آسیب دیدن سر سوکت، لازم است هد سوکت را تعویض کنید و زمان زیادی مصرف خواهد شد.

بنابراین نیازی به تعویض سوکت با پچ پنل نیست و در صورت خرابی فقط یک پچ کورد تعویض می شود. استفاده از کیستون ها اتصال قوی تری نسبت به سوکت های RJ45 ایجاد می کند، در حالی که وجود کیستون باعث سهولت در تعمیر و نگهداری می شود. افزایش نظم در کابل کشی شبکه و امکان شماره گذاری در پچ پنل ها باعث عیب یابی منظم و سریعتر آن می شود. هنگامی که از آن استفاده می کنید، عملاً نیازی به رفتن به پشت قفسه نیست زیرا تمام اتصالات جلوی رک به طور کامل در اختیار تکنسین قرار دارد.

انواع پچ پنل

پچ پنل، انواع پچ پنل بر اساس پارامتر های مختلفی دسته بندی می‌شوند که در ادامه توضیح مختصری در مورد آنها خواهیم داشت. پچ پنل مبتنی بر CAT: این دسته بر اساس نوع کابل شبکه CAT دسته بندی می شود. به عنوان مثال، اگر در ساختار خود از کابل های CAT6 استفاده می کنیم، باید از دستگاه هایی استفاده کنیم که CAT6 هستند. پچ پنل بر اساس تعداد پورت ها
این دستگاه همچنین بر اساس تعداد پورت هایی که گره های شبکه را می توان به آنها متصل کرد طبقه بندی می شود. تعداد معمول پورت ها 24 پورت یا 12 پورت و … می باشد.

پچ پنل poe: فناوری POE به ما این امکان را می دهد که توان مصرفی تجهیزات الکترونیکی را از طریق همان کابل شبکه ای که برای ارتباط استفاده می شود، تامین کنیم. این فناوری در برخی دستگاه ها مانند تلفن های IP و دوربین های مداربسته تحت شبکه و … وجود دارد. (که باید توسط خود دستگاه شبکه پشتیبانی شود). در این فناوری از دو جفت سیم و چهار جفت کابل شبکه برای انتقال برق مصرفی دستگاه استفاده می شود. به همین ترتیب، این نوع می تواند برای برقراری ارتباط و تامین توان مصرفی دستگاه ها، داده ها و پورت های POE را به طور همزمان ارائه دهد.

پچ پنل دانلود شده: این نوع به صورت ریل خالی بوده و هیچ گونه گیت یا به اصطلاح کیستون بر روی آن وجود ندارد و کاربر می تواند بنا به نیاز خود کلیدهای مرتبط را بر روی آن نصب کند. پچ پنل ماژولار: این دسته همان دسته بندی دانلود شده است. از آنجایی که کاربر می تواند آزادانه ماژول مورد نیاز خود را بر روی این دستگاه نصب کند، به عنوان ماژولار شناخته می شوند. مزیت این نوع این است که در صورت خرابی یک پورت فقط آن پورت تعویض می شود و نیازی به تعویض کامل نیست.

پچ پنل فیبر نوری: این نوع برای ادغام و خاتمه رشته های فیبر نوری استفاده می شود. بر روی این دستگاه پورت های فیبر نوری وجود دارد و رشته های فیبر نوری به این پورت ها متصل می شوند. این ساختار به گونه ای طراحی شده است که حداکثر محافظت از رشته های فیبر نوری شکننده را فراهم کند. پچ پنل های فیبر نوری خود در دو نوع دیواری که این نوع بر روی دیوار نصب می شود و رشته های فیبر نوری در یک نقطه جمع می شوند. و Rackmount که برای قرارگیری در داخل رک طراحی شده اند.

نتیجه گیری

پچ پنل، پچ پنل یکی از تجهیزات غیرفعال شبکه است که برای سازماندهی کابل ها و شبکه استفاده می شود. پچ پنل که معمولا مستطیل شکل است و بین نقاط انتهایی کابل شبکه و تجهیزات شبکه مانند روتر، سوئیچ شبکه و … قرار می گیرد. به این ترتیب به جای اتصال مستقیم کابل های شبکه به تجهیزات، از طریق آن متصل می شوند. تعداد پورت های مشخصی روی این محصول وجود دارد (معمولا 24 پورت، 48 پورت و …) که می توانید از هر عددی که بخواهید استفاده کنید.

در واقع ممکن است برخی از آنها استفاده نشده باشند اما مشکلی وجود ندارد. به طور کلی، پچ پنلها امکان مدیریت بهتر کابل و سهولت مدیریت شبکه را فراهم می کنند. همچنین در صورت استفاده از آن ها عیب یابی شبکه آسان شده و در زمان کمتری مشکلات برطرف می شود. شما در این دسته بندی می توانید انواع این محصولات را مشاهده نمایید همچنین برای خرید سایر محصولات و تجهیزات شبکه به دیگر دسته بندی ها در سایت ایمن ارتباط مراجعه نمایید.

سوالات متداول پچ پنل

پچ پنل POE چیست؟

پچ پنل می تواند با ارائه پورت های داده و POE، اتصال داده و مصرف برق تجهیزات شبکه را همزمان تامین کند.

اگر پچ پنل را از داخل رک حذف کنیم آیا مشکلی بوجود می آید؟

اگر پچ پنل را از داخل رک برداریم، تمام کابل هایی که از سوکت های شبکه مختلف در منطقه می آیند باید مستقیماً به سوئیچ متصل شوند. به عبارت دیگر نیازی به وجود پچ پنل در رک و شبکه نیست، ولی نبود آن نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.

چند نوع پچ پنل داریم؟

پچ پنل اترنت یا مسی، پچ پنل فیبر نوری، پچ پنل POE، پچ پنل اترنت، پچ پنل فیبر نوری، پچ پنل POE.

چه پچ پنلی مناسب شبکه ی ماست؟

با توجه به محیط و تعداد تجهیزات شبکه می توانید در این مورد تصمیم بگیرید.