خانه » کیستون

نمایش 1–18 از 33 نتیجه

نمایش 45

کیستون، کیستون شبکه یا پریز شبکه یکی از قطعات مورد نیاز در ساختار فیزیکی شبکه است. از این قطعه برای اتصال کابل شبکه به تجهیزات دیگر مانند روتر، سوئیچ و … استفاده می شود. کیستون از یک طرف به کابل شبکه و از طرف دیگر به پورت زن مانند RJ-45 و … متصل می شود و اتصال مناسبی ایجاد می کند.

معرفی کیستون و انواع آن

کیستون، یکی از بخش های کاربردی در تجهیزات شبکه غیرفعال است که به عنوان یک رابط عمل می کند. این محصولات به دو صورت شبکه و تلفن در بازار موجود هستند. کیستون شبکه با تجهیزات شبکه مانند کابل ها، پچ پنل ها، سوئیچ شبکه، روترها و غیره همراه است. این محصول بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی می شود که عبارتند از: نوع استاندارد (دسته)، مقاومت در برابر صدا و تداخل (SFTP یا UTP)، جنس بدنه، درجه، اندازه و قفل شوندگی.

کیستون ها بر اساس معیارهای مختلفی مانند نوع جک یا محل نصب به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در یک نمای کلی، هر رابطی که از یک طرف به کابل و از طرف دیگر به پورت مادگی متصل باشد را می توان در دسته کیستون ها قرار داد. بنابراین تنوع این تجهیزات بسیار بالاست و شناخت آن بسیار ضروری است. در ادامه مهم ترین دسته های کیستون را با هم مرور می کنیم. نوع جک:
کیستون ها از نظر کاربرد به دو دسته اصلی کیستون شبکه و کیستون تلفن تقسیم می شوند.

دانگل شبکه دارای سوکت های 8 پین است. بنابراین اندازه آن بزرگتر از کلید تلفن سازگار با سوکت های 6 پین است. البته به غیر از دو نوع پرکاربرد RJ-45 و RJ-11، کیستون های دیگری نیز در بازار موجود است. مانند RJ11، RJ14 و RJ25 برای تلفن و RJ48 و RJ61 برای شبکه. با این حال، استفاده از کیستون به رزرو شبکه و تلفن محدود نمی شود. جک 3.5 میلی‌متری هدفون، پورت‌های USB و HDMI از دیگر تجهیزاتی هستند که احتمالاً روزانه با آن‌ها مواجه می‌شوید.

پهنای باند و سرعت انتقال داده: در بحث تجهیزات شبکه دو عامل پهنای باند (فرکانس) و سرعت انتقال دیتا (سرعت) بسیار مهم است. کابل شبکه مهمترین تجهیزات غیر فعال شبکه است و استاندارد کلی هر شبکه را تعیین می کند. با معیار قرار دادن این دو فاکتور، کابل شبکه به کلاس ها یا دسته های مختلفی تقسیم می شود و تجهیزات دیگری مانند کیستون نیز از این دسته ها تبعیت می کنند. داشتن یا نداشتن شیلد: کیستون هم مانند کابل شبکه میتونه از نوع شیلددار یا بدون شلید باشه.

شیلد در واقع یک لایه محافظ است که هدف آن کاهش نویز در شبکه است. بنابراین، کیستون های محافظ دار (SFTP) نسبت به کیستون های بدون محافظ (UTP) در برابر نویز و تداخل الکترومغناطیسی مقاوم تر هستند. محل نصب: کیستون به دلیل کاربرد گسترده ای که دارد در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شود تا برای نصب در مکان های مختلف مناسب باشد. به طور کلی از این قطعه در 5 مکان مختلف یعنی پچ پنل، جعبه روی دیوار، جعبه توکار داخل دیوار، باکس کف و صفحه روی کانال استفاده می شود.

کیستون و کلام پایانی

کیستون، به عنوان یکی از تجهیزات ضروری شبکه، کیستون کمک می کند تا ارتباط بین دستگاه ها و قطعات را آسان تر ایجاد کند. این قسمت بر اساس معیارهای مختلف به گروه های مختلفی تقسیم می شود که هر کدام برای استفاده در شرایط خاصی طراحی شده اند و کیفیت متفاوتی را به کاربر ارائه می دهند. اگر قصد راه اندازی یک شبکه را دارید، دانستن نوع کلیدها برای انتخاب گزینه ای که با کابل ها و سایر تجهیزات سازگار است کاملاً ضروری به نظر می رسد.

این محصول با Cat6A، Cat6، Cat5E و غیره در بازار به فروش می رسد. استاندارد استفاده از هر یک از این دسته ها همراه با کابل های هم رده باعث ایجاد سازگاری و هماهنگی بین سیستم و تجهیزات می شود. به عنوان مثال، اگر در حال خرید کیستون هستید، اگر از کابل های استاندارد Cat6، پچ کورد و پچ پنل در شبکه خود استفاده می کنید، بهتر است کیستون Cat6 را خریداری کنید.

یکی دیگر از فاکتورهای تقسیم‌بندی آنها، مقاومتشون در برابر نویز و اختلالات شبکه است. این محصولات هم مثل کابل‌های شبکه به کیستون FTP ،UTP، SFTP و … تقسیم می‌شوند. به نوع شیلد و فویل‌دار آن‌ها، SFTP و به نوع بدون شیلد و فویل،UTP می‌گویند. شما عزیزان می توانید برای مشاهده و خرید تجهیزات شبکه و کیستون به آدرس اینترنتی ایمن ارتباط مراجعه نمایید.

سوالات متداول

کیستون ها بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟

کیستون‌ها بر اساس Category و نویزپذیری تقسیم‌بندی میشوند.

تفاوت کیستون RJ45 و RJ11 در چیست؟

کیستون RJ45 پرکاربردترین نمونه در بحث شبکه به‌ حساب می آید اما کیستون RJ11 مخصوص استفاده در سیستم های مخابراتی و تلفن طراحی شده است.

آیا کابل شبکه و کیستون باید از یک Cat باشند؟

اگر هم از یک Category نباشند کار می‌کنند، اما یکی از آن‌ها نمیتواند حداکثر توان خود را به نمایش بگذارد.

شیلد کیستون چه نقشی دارد؟

کاهش نویز و تداخل الکترو مغناطیسی.