مقالات

کاربرد اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت، این محصول یک دستگاه شبکه است که داده ها را از طریق یک شبکه محلی بی سیم (WLAN) ارسال و دریافت می کند و به عنوان نقطه اتصال بین WLAN و شبکه سیمی عمل می کند. از نظر مفهومی، یک اکسس پوینت مانند یک هاب اترنت است. اما به جای اینکه فریم های LAN را فقط به یک ایستگاه ارسال کند، یک اکسس پوینت فریم ها را به تمام ایستگاه های دیگر در همان زیرشبکه ارسال می کند. هنگامی که یک دستگاه بی سیم از محدوده یک اکسس پوینت خارج می شود، به اکسس پوینت بعدی تحویل داده می شود. با نصب یک اکسس پوینت در دفتر کار، کارمندان می توانند به راحتی از یک اتاق به اتاق دیگر بدون قطع اتصال شبکه حرکت کنند.کاربرد اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت در داخل مجموعه و ادارات

کاربرد اکسس پوینت، شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا باید از اکسس پوینت در مجموعه و ادارات استفاده کنیم، در حالیکه مجموعه ی ما دارای مودم است و مودم ما دارای وای فای است. استفاده از اکسس پوینت چند علت دارد یکی از دلایل اصلی برای انتقال دیتا، فایل شیرینگ(file sharing) و ارتباط شبکه داخلی می باشد. حال اگر اکسس پوینت شما از Wi-Fi 6 پشتیبانی کند و دستگاه هایی که در مجموعه شما وجود دارد بتوانند Wi-Fi 6 را ساپورت کنند در این صورت سرعت انتقال دیتا نسبت به مدل های قدیمی به شدت بالاتر می رود. توسعه دهنده Wi-Fi سیگنال روتر شما را تکرار می کند و با ایجاد شبکه دوم، پوشش اینترنت را افزایش می دهد. اکسس پوینت ها به این گونه نصب میشوند که: ابتدا یک سر کابل شبکه اترنت را به پورت مربوط به روتر یا مودم و سر دیگر آنرا به پورت WAN یا Internet اکسس پوینت بیسیم وصل کنید.

همانطور که می دانید نقص شبکه وای فای یکی از دغدغه های اکثر کاربران خانگی و سازمانی است. برای حل این مشکل استفاده و راه اندازی شبکه مش را پیشنهاد می کنیم. در واقع شبکه مش مجموعه ای از دستگاه های اتصال است که برای ارائه اینترنت پایدار و با کیفیت در نقاط مختلف خانه طراحی شده است. مانند روترهای وای فای که به عنوان یک شبکه عمل می کنند. با این حساب، به جای روتر، چندین اکسس پوینت در اطراف خانه یا محل کار شما وجود خواهد داشت که همه ی این اکسس پوینت ها با هم لینک هستند. زمانی که اولین دستگاه مش را راه اندازی کردید، روتر یا اکسس پوینت را به عنوان نقطه اتصال در نظر می گیرد. از آنجایی که شبکه‌های مش از قسمت‌های مختلف خانه یا محل کار شما پخش می‌شوند، نه از یک مکان، پوشش بهتری را در مناطق بزرگ ارائه می‌کنند.

در یک شبکه سنتی Wi-Fi، تلفن یا لپ‌تاپ شما به یک روتر متصل است و تمام ارتباطات از طریق آن روتر انجام می‌شود. هر چه از روتر دورتر باشید، سیگنال ضعیف تر است. چیزهایی مانند دیوارها، مبلمان و سایر موانع می توانند بر پخش سیگنال های بی سیم در سراسر خانه و محل کار شما تأثیر بگذارند. بنابراین، با وجود سیستم مش و نصب چندین اکسس پوینت در خانه یا محل کار شما چندین نقطه اتصال در منطقه دارید، بنابراین هرگز از یک نقطه دور نیستید و اینترنت شما همچنان سریع خواهد بود. برای پوشش بهتر در مناطقی که پوشش آنها دشوار است، مانند راهروها و دیوارها، می توان موارد بیشتری را اضافه کرد. در یک شبکه مش، اگر یک نقطه حرکت کند، ارتباط به راحتی از طریق یک نقطه دیگر تغییر مسیر می دهد.

هنگام تنظیم اکسس پوینت های اداری، شرکتی و راه دور، کاربران باید پشتیبانی SSID را به بیش از پنج شبکه محدود کنند تا در زمان پخش صرفه جویی شود. همین قانون برای کارمندان راه دور که می‌خواهند از یک اکسس پوینت برای بخش‌بندی شبکه برای محل کار، خانه و دستگاه‌های خانه هوشمند استفاده کنند، صدق می‌کند. یعنی باید برای هر بخش یک SSID معرفی شود بخش مدیران، بخش حسابداری، بخش بازرگانی که هر کدام یوزر مخصوص خود را دارند. بسیاری از SSID ها زمان پخش بیشتری را مصرف می کنند و میزان انتقال داده را از طریق شبکه های پشتیبانی کننده اکسس پوینت محدود می کنند، که مانع از ظرفیت و مقیاس پذیری تیم های ترکیبی در دفاتر آنها می شود.کاربرد اکسس پوینتاگر شبکه Wi-Fi شما یک شبکه باز است، هر شخصی می تواند تنها با داشتن نام شبکه Wi-Fi، شبکه شما را پیدا کرده و به آن متصل شود. اما اگر با WPA-2 یا هر پروتکل دیگری رمزگذاری شده باشد، هر کاربر برای اتصال به آن باید رمز عبور وارد کند. به همین دلیل سعی کنید هرگز شبکه خود را باز نگذارید. هنگامی که به یک شبکه Wi-Fi متصل می شوید، SSID آن در دستگاه تلفن همراه یا لپ تاپ شما ذخیره می شود پس بهتر است هر بخش رمز عبور مجزا داشته باشد، بنابراین میتوان دلیل دیگر خرید اکسس پوینت در مجموعه را SSID معرفی کرد.

اکسس پوینت با اتصال مستقیم به روتر باند پهن یا سوئیچ شبکه با اترنت یا کابل داده کار می کنند. این اتصال اینترنتی و پهنای باند مورد نیاز به accesspoint ارائه می شود. سپس یک سیگنال بی سیم در محدوده فرکانس 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز (WIFI) ارسال و دریافت می کند. این ویژگی به شما امکان می دهد به صورت بی سیم به شبکه محلی و اینترنت خود متصل شوید. اکسس پوینت دو باند یا تک باند از اهمیت خاصی برخوردار است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. اکسس پوینت های دو باند نسبت به اکسس پوینت های تک باند سرعت بی سیم بالاتر و پوشش بهتری دارند.

کاربرد انواع اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت، اکسس پوینت به دلیل قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد معمولا در ادارات و ساختمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات به روتر یا سوئیچ یا هاب سیمی متصل می شود و سیگنال های وای فای را در ناحیه مورد نظر برای استفاده کاربران ارائه می دهد. به عنوان مثال اگر قصد استفاده از وای فای و اینترنت پرسرعت را در قسمت پذیرش شرکت دارید، نیازی به قرار دادن روتر ندارید و کافی است یک اکسس پوینت بر روی میز پذیرش و اترنت نصب کنید و کابل را از پشت به اتاق سرور بیرید. در مکان های بزرگ، چندین اکسس پوینت در منطقه استفاده می شود تا کارکنان هر بخش بتوانند به طور بهینه از سیستم شبکه مرکزی گسترده استفاده کنند.

نقاط دسترسی در انواع داخلی و خارجی وجود دارد که برای ایجاد شبکه های محلی و شهری به صورت بی سیم استفاده می شود. به این ترتیب از نوع اکسس پوینت داخلی در داخل ساختمان های مسکونی، مجتمع ها و سازمان ها و سایر محیط های این چنینی استفاده می کنند. عموماً اکسس پوینت های داخلی برای ایجاد شبکه های بی سیم در داخل ساختمان با توجه به تعداد رایانه ها و دستگاه های دیجیتال به صورت محدود نصب می شوند. دسته دیگر نوع خارجی اکسس پوینت است که سخت افزاری عالی و پرکاربرد محسوب می شود. به این ترتیب نقش مهمی در ایجاد شبکه های بی سیم بزرگ در محیط های باز دارد. این سخت افزار به راحتی قادر به مقاومت در برابر شرایط محیطی مانند دکل های اپراتورهای تلفن همراه واقع در خارج است.

به همین دلیل است که آنها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. برندهای زیادی در زمینه تولید اکسس پوینت های مختلف فعالیت دارند که در زمان خرید می توانید بهترین آنها را انتخاب کنید. اکسس پوینت های کنترلی یا کنترلرهای بی سیم مستقل خود را دارند و معمولا در شبکه ها و خانه های کوچک استفاده می شوند. از ویژگی های این مدل اکسس پوینت می توان به رمزگذاری، به روز رسانی، تنظیمات امنیتی و مدیریت متمرکز اشاره کرد. اکسس پوینت های مستقل قابلیت احراز هویت با آدرس MAC و احراز هویت را دارند. اکسس پوینت های تک فرکانس و دو فرکانس: اکسس پوینت های تک فرکانس و دو فرکانس دسته دیگری از اکسس پوینت ها هستند. سرعت آنها 450 مگابیت بر ثانیه است، اما APهای دو فرکانس از G 2.4 و G 5.8 به طور همزمان پشتیبانی می کنند و نرخ انتقال بالاتری دارند.

معرفی پرفروش ترین اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت، اکسس پوینت گرنداستریم مدل GWN7615 یک نقطه دسترسی Wi-Fi با عملکرد سازمانی 802.11ac Wave-2 برای ایجاد مقیاس‌پذیری برای رسانه‌ها است. محیط‌هایی با تراکم کاربر بالا با فناوری دو باند 3×3:3 MU-MIMO و یک آنتن پیچیده ارائه می‌کند. طراحی شده برای حداکثر توان عملیاتی شبکه و گسترش پوشش Wi-Fi. برای اطمینان از نصب و مدیریت آسان، GWN7615 از طراحی مدیریت شبکه توزیع شده، متمرکز و بدون کنترل استفاده می کند که در آن کنترل در رابط کاربری وب محصول تعبیه شده است. برای سناریوهای استقرار از ساختمان های اداری گرفته تا مکان های خرده فروشی، هتل ها و موارد دیگر مورد نیاز است. نقطه دسترسی گرنداستریم GWN7615 دارای 3 آنتن داخلی دو بانده 2.4 گیگاهرتز، بهره 3dBi و 5 گیگاهرتز، بهره 3dBi است.کاربرد اکسس پوینتاین اکسس پوینت دارای کنترل قفل بحرانی از طریق امضای دیجیتال، گواهی امنیتی منحصر به فرد و رمز عبور پیش فرض تصادفی برای هر دستگاه 2.4G 3×3:3 MIMO (MIMO) و تلفن VoIP است و منطقه تحت پوشش تا 175 متر را پشتیبانی می کند و در عین حال زمان این محدوده پوشش می تواند بر اساس محیط های مختلف باشد و حداکثر توان بسته به کشور، باند فرکانسی و نرخ MCS متفاوت است. ویژگی بارز این اکسس پوینت بدین شرح می باشد: توان ورودی بی سیم 1.75 گیگابیت بر ثانیه و پورت سیمی 2xGigabit، دو باند MU-MIMO 3×3:3 با فناوری پرتو، پشتیبانی از بیش از 200 دستگاه مشتری Wi-Fi به طور همزمان با پوشش تا 175 متر.

اکسس پوینت گرنداستریم  GWN7664 یک اکسس پوینت Wi-Fi 6 802.11ax قدرتمند و کلاس سازمانی است که برای محیط‌های کوچک تا متوسط ​​مانند مشاغل، ساختمان‌های چند طبقه، مکان‌های مسکونی و تجاری که به گرند استریم مرکزی نیاز دارند، ایده‌آل است. MUMIMO دو باند 4×4:4 را با فناوری DL/UL OFDMA و طراحی آنتن داخلی پیچیده برای ضد تداخل قوی‌تر، اتصال پایدارتر، حداکثر توان شبکه و پوشش گسترده Wi-Fi ارائه می‌کند. GWN7664 توسط GWN پشتیبانی می شود. از دیگر خصوصیات این محصول به این موارد میتوان اشاره کرد: پشتیبانی از استاندارد 802.11ax Wi-Fi 6 و تایید شده توسط Wi-Fi Alliance®، دارای 2 پورت گیگابیتی (1G و 2.5G) که در مجموع از 3.5Gbps پشتیبانی می کند،

دارای دو باند MUMIMO 4×4:4 با فناوری DL/UL OFDMA، محدوده پوشش تا 175 متر، پشتیبانی از 750 دستگاه کلاینت Wi-Fi همزمان، به طور خودکار با PoE یا PoE + تشخیص خودکار سازگار است، دارای QoS پیشرفته برای اطمینان از عملکرد برنامه بدون وقفه با تاخیر کم، Rae GWN.Cloud مدیریت نامحدود برای نقاط دسترسی و مدیریت 50 اکسس پوینت، دارای بوت امن در برابر هک و داده های حیاتی و کنترل قفل از طریق امضای دیجیتال، گواهی امنیتی منحصر به فرد و رمز عبور پیش فرض تصادفی در هر دستگاه، با پهنای باند (x4) 2.4G: 20 و 40 مگاهرتز (x4) و 5G: 20، 40 و 80 مگاهرتز، دارای باند فرکانس رادیویی 2.4 گیگاهرتز: 2412-2484 مگاهرتز و رادیو 5 گیگاهرتز: 5180-5825 مگاهرتز.

اکسس پوینت گرند استریم مدل GWN7660LR یک اکسس پوینت Wi-Fi 6 دوربرد 802.11ax است که برای تامین پوشش شبکه نسل بعدی و محیط های داخلی و خارجی به همراه تلفن VoIP که دارای پوشش و گواهی ضد آب و هوا IP66 است مناسب است. فناوری Dual 2×2:2 MU-MIMO و طراحی آنتن پیچیده برای محدوده پوشش گسترده تا 250 متر توسط GWN7660LR پشتیبانی می شود.

از دیگر ویژگی های آن به این موارد اشاره میکنیم: مجموع قدرت بی سیم 1.77 گیگابیت بر ثانیه و 2 برابر پورت اترنت گیگابیتی، دو باند MU-MIMO 2×2:2 با فناوری DL/UL OFDMA، سازگاری خودکار با تشخیص خودکار PoE یا PoE+ پشتیبانی از بیش از 256 دستگاه مشتری Wi-Fi همزمان، محدوده پوشش تا 250 متر، QoS پیشرفته برای اطمینان از عملکرد برنامه در زمان واقعی با تأخیر کم، بوت امن ضد هک و قفل داده/کنترل حیاتی، ارائه مدیریت نامحدود GWN.Cloud برای نقاط دسترسی و مدیریت 50 اکسس پوینت، دارای دو پورت اترنت 10/100/1000 است، دارای LED سه رنگ برای تشخیص دستگاه و نشان دادن وضعیت. اکسس پوینت گرنداستریم GWN7660LR بخشی از چندین محصول به روز و با کیفیت است و برای کاربران و مشتریان بسیار موثر است.

نتیجه گیری کاربرد اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت و نتیجه گیری آن، کلام پایانی برای اینکه چرا باید از اکسس پوینت داخل مجموعه و ادارات استفاده کنیم. در حالیکه شاید شما بگویید من در مجموعه خود مودم دارم و مودم من دارای وای فای میباشد اصلا چه نیازی دارم که اکسس پوینت تهیه کنم. چند علت برای خرید اکسس پوینت وجود دارد که در ادامه با هم مرور میکنیم: یکی از دلایل اصلی انتقال دیتا، فایل شیرینگ و ارتباط شبکه داخلی است حالا اگر اکسس پوینت شما از WiFi 6 پشتیبانی کند و دیوایس هایی هم که داخل مجموعه هستند بتوانند WiFi 6 را ساپورت کنند خب WiFi 6 سرعت انتقال دیتا را بشدت بالاتر میبرد نسبت به قدیمی ها.

دلیل دوم حالت مش هست که در اکسس پوینت ها می باشد بعضی از اماکن که در طبقات هستند مثلا 5 طبقه اند یا بعضی مکان ها با اینکه فلت هستند اما وسعت آنها به بیش از 2000 متر می رسد صاحبان این مجموعه ها باید از چند اکسس پوینت استفاده کنند چون یک مودم نمی تواند این کار را انجام دهد یا در طبقات اصلا این کار غیر ممکن است باید از چند اکسس پوینت استفاده کنند که این اکسس پوینت ها با هم لینک باشند یعنی همه در یک شبکه باشند به این قضیه مش می گویند پس در نتیجه باید اکسس پوینت داخل مجموعه استفاده شود.

علت دیگر SSID هست SSID یعنی اینکه قسمت حسابداری، قسمت بازرگانی، قسمت مدیران، برای هر بخشی یک SSID معرفی میکنیم با یک رمز عبور جداگانه که این رمز عبور برای این SSID می باشد و میتوانیم پهنای باند را نیز معرفی کنیم که این SSID در این حد میتواند دانلود یا آپلود کند، هم SSID هایشان به درد میخورد که با اکسس پوینت فقط میتوان اینکار را انجام داد و هم مدیریت پهنای باند که فقط با اکسس پوینت امکان پذیر است. این چند علت از مهمترین دلایل برای تهیه اکسس پوینت می باشد. شما همراهان عزیز ایمن ارتباط می توانید برای مشاهده و خرید اکسس پوینت و انواع تلفن ویپ به وبگاه اینترنتی ما مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]