مقالات

مشخصات کابل شبکه cat6

مشخصات کابل شبکه cat6

مشخصات کابل شبکه cat6، در شبکه های محلی، کابل شبکه به عنوان یک رسانه انتقال برای ارسال اطلاعات استفاده می شود. رایج ترین نوع کابل های چهار جفتی که در انتقال داده ها استفاده می شود کابل های جفت تابیده هستند. کابل های UTP چهار جفت 100 اهم هستند که هر دو جفت به هم پیچیده شده اند. کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی هستند که به دسته های مختلف Cat5، Cat5e، Cat6، Cat7 تقسیم می شوند. کابل های پیچ خورده با UTP بدون محافظ، فویل آلومینیومی FTP و STP شیلددار و گاهی فویل و SFTP شیلددار در رنگ های مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH موجود است که نوع آخر بدون هالوژن بوده و در هنگام سوختن دود سمی تولید نمی کند.

مشخصات کابل شبکه cat6 چیست؟

مشخصات کابل شبکه cat6، کابل شبکه که از دسته تجهیزات پسیو شبکه می باشد، برای پشتیبانی از شبکه های کامپیوتری کابل رده 6 یا Cat6، نسل ششم کابل های اترنت جفت تابیده در شبکه های خانگی و اداری استفاده می شود. این کابل های Cat6 از داده های اترنت گیگابیتی با سرعت یک گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کنند که یکی از ویژگی های عالی آنها است. این سیم تا فرکانس 250 مگاهرتز را پشتیبانی می کند. داخل این کابل و بین سیم ها جداکننده ای از پلاستیک مرغوب تعبیه شده است و سرعت 10 گیگابیت را تا فاصله 55 متری پشتیبانی می کند. در کابل مذکور ضخامت هر سیم طبق استاندارد AWG23 0.57 میلی متر می باشد.

کاهش نویز الکترومغناطیسی در کابل Cat6 به دلیل تعداد چرخش بیشتر سیم های پیچ خورده نسبت به Cat5 است. نکته مهم در رابطه با این کابل و سایر کابل ها نحوه انتخاب و اجرای صحیح کابل کشی اصولی است. بسته به جایی که کابل خود را در یک کارخانه یا یک ساختمان اداری نصب می کنید، ممکن است مقادیر زیادی تداخل الکترومغناطیسی (EMI) داشته باشید. تداخل الکترومغناطیسی می تواند توسط انواع خاصی از روشنایی، تهویه مطبوع، چاپگرها، اتومبیل ها و ژنراتورها ایجاد شود. کابل Cat6 از جفت های پیچ خورده برای کاهش تداخل و کاهش نویز ناشی از تداخل الکترونیکی استفاده می کند. انتخاب صحیح کابل شبکه و اجرای اصولی کابل کشی در شبکه تاثیر بسزایی در پایداری، سرعت و کارایی شبکه خواهد داشت.

در این عکس مشخصات کابل شبکه cat6 در رنگ آبی را مشاهده می کنید

کابل شبکه Cat6 یکی از رایج ترین کابل هایی است که امروزه در انواع شبکه ها استفاده می شود. کابل cat6 از پهنای باند بیشتری نسبت به کابل cat5 و cat5e پشتیبانی می کند و ویژگی های نویز آن نیز کاهش می یابد. همانطور که می دانیم کابل های شبکه از هشت رشته سیم مسی تشکیل شده است که دو به دو به صورت جفت به هم پیچیده شده اند. حداکثر طول مجاز کابل های شبکه CAT6 هنگام استفاده برای شبکه های 10/100/1000BASE-T 100 متر است که شامل 90 متر کابل کشی افقی بین پچ پنل و کیستون به علاوه 5 متر پچ کورد استاندارد بین جک و دستگاه متصل به آن است. برای شبکه 10GBASE-T، کابل شبکه CAT6 بدون لایه محافظ نباید بیش از 55 متر باشد و کابل CAT6A نباید بیش از 100 متر باشد.

در بیشتر موارد، کابل Cat6 برای اتصال کامپیوتر به دستگاه دیگری مانند هاب، روتر یا سوئیچ شبکه، امکان اشتراک گذاری فایل از طریق شبکه یا دسترسی به اینترنت و اتصال کامپیوتر به دستگاه های دیگر به عنوان مثال، چاپگرها یا اسکنرها یا برای اتصالات LAN ورودی و خروجی در پچ پنل استفاده می شود. می توان گفت کابل Cat6 گزینه ای مقرون به صرفه برای نصب در منازل، شبکه های سازمانی، کارخانه ها و آزمایشگاه های الکترونیک است. مشخصات دقیق، سرعت انتقال داده بالا، کابل Cat6 را به گزینه ای بسیار مناسب تبدیل کرده است. اگرچه کمی گرانتر از Cat5e است، کابل Cat6 در مسافت های طولانی قابل اعتمادتر از Cat5e است. عموما از دیگر کاربردهای کابل Cat6 برای کابل کشی و انتقال اطلاعات به دوربین های مداربسته می باشد.

در این عکس مشخصات کابل شبکه cat6 در رنگ سفید را می بینید

انواع کابل شبکه Cat6 و معرفی پرفروش ترین کابل شبکه Cat6

مشخصات کابل شبکه cat6، به طور کلی دو نوع کابل Cat6 وجود دارد: کابل محافظ دار Cat6 (STP)، کابل Cat6 بدون محافظ (UTP). کابل محافظ دار Cat6 (STP): کابل جفت پیچ خورده استاندارد ممکن است برای برخی محیط ها کافی نباشد و برای مقابله با این مشکل باید از کابل شیلددار Cat6 (STP مخفف Shielded Twisted Paired) استفاده شود. این محافظ معمولاً به شکل یک محافظ فویل است که در اطراف جفت های پیچ خورده پیچیده شده است که به نوبه خود توسط یک غلاف PVC یا هالوژن کم دود (LSZH) پوشانده شده است. کابل Cat6 با محافظ و محافظ فویل (SF/UTP): جامع ترین سطح حفاظت از سیگنال اضافی برای کابل شبکه معمولاً توسط محصولاتی با برچسب SFTP ارائه می شود.

که دو لایه محافظ شیلد دار و فویل بین غلاف کابل خارجی و سیم های داخلی و یک غلاف اضافی در اطراف هر جفت پیچ خورده جداگانه را ترکیب می کند. کابل Cat6 بدون محافظ (UTP): کابل های UTP مخفف Twisted Pair Unshielded هستند. در این پیکربندی، چهار جفت سیم مسی پیچ خورده که کابل شبکه را تشکیل می‌دهند، تنها توسط غلاف داخلی و کابل خارجی پوشانده می‌شوند. به عبارت دیگر، کابل UTP بین جفت های پیچ خورده و غلاف خارجی کابل بدون هیچ گونه محافظ اضافی قرار می گیرد. کابل شبکه UTP معمولا مقرون به صرفه ترین نسخه کابل های شبکه است که از محافظت کافی در برابر تداخل الکترومغناطیسی و تضعیف سیگنال برای برآورده کردن الزامات اولیه این استاندارد برخوردار است.

کابل Cat6 بدون محافظ با محافظ فویل (F / UTP): کابل F/UTP مخفف FOILED / Unshielded Twisted pair است که شبیه به طرح UTP ذکر شده در مورد قبلی است. کابل F/UTP هیچ محافظ اضافی در اطراف هر یک از جفت‌های پیچ خورده سیم ندارد، اما در زیر غلاف بیرونی کابل یک صفحه فویل وجود دارد که چهار جفت را به طور جمعی در بر می‌گیرد. در این نوع کابل، سطح متوسط ​​حفاظت اضافی بالاتر از نیاز اولیه برای کابل شبکه در نظر گرفته می شود و به محافظت در برابر از دست دادن سیگنال تا حد زیادی نسبت به UTP کمک می کند. برای تولید این کابل قبل از اینکه اجزای آن را به هم متصل کنند تمامی قطعات تک به تک تست می شوند به همین دلیل این کابل به یکی از فوق العاده ترین کابلها تبدیل شده است.

در این عکس انواع کابل شبکه cat6 در رنگ سبز و زرد را می بینید

کابل شبکه KDT NC-Cuprum 6SFTPI Cat6 UTP محصولی از برند KDT می باشد. کابل شبکه Cat6 UTP KDT NC-Cuprum 6SFTPI از نظر فیزیکی آزمایش شده است و از نظر تست خمش سرد در دمای 2-30+ درجه سانتیگراد به مدت 4 ساعت بدون هیچ ترکی به کار خود ادامه می دهد. قدرت دی الکتریک این کابل AC 1.7KV برای 2S است. حداقل مقاومت کششی این کابل شبکه 2400 می باشد. طول حلقه کابل شبکه محافظ KDT Cat6 UTP KDT NC-Cuprum 6SFTPI پانصد متر است. رنگ کابل شبکه Cat6 UTP KDT NC-Cuprum 6SFTPI آبی و جنس روکش PVC می باشد و این مدل از کابل شبکه KDT دارای تاییدیه تست فلوک می باشد.

کابل شبکه KDT NC-Cuprum 6UTP Cat6 UTP ساخت شرکت KDT میباشد. کابل شبکه Cat6 با حداکثر طول 55 متر هنگام استفاده از 10GBASE-T تا 500 مگاهرتز در مقایسه با کابل شبکه 6A (یا پسوند شبکه 6) مشخص شده است و ویژگی های تداخل بیگانه را حل کرده است، به طوری که می توان از 10GBASE به عنوان چندین شبکه اترنت قبلی با همان حداکثر فاصله 100 متری به کار گرفت. کابل شبکه Cat6 UTP KDT NC-Cuprum 6UTP با طول کابل 500 متر تولید و در بازار تجهیزات شبکه با کیفیت عالی به فروش می رسد. این کابل شبکه KDT برای استفاده در شبکه های اترنت گیگابیتی داخلی مناسب است و نسبت به سایر کابل های شبکه نویز کمتری دریافت می کند.

حرف آخر در رابطه با مشخصات کابل شبکه cat6

مشخصات کابل شبکه cat6، کابل شبکه یکی از تجهیزاتی است که در سیستم به آن نیاز داریم. این تجهیزات مهم در گستره وسیعی در بازار معرفی شده اند که هر کدام وظیفه خاص خود را در شبکه انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها، روترها، سوئیچ ها و شبکه های ذخیره سازی دارند. در واقع نوع مناسب استفاده از هر کابل به ساختار و توپولوژی معماری کلی سیستم بستگی دارد. برای اتصال به اینترنت باید از کابل های شبکه استفاده کنیم که به انواع مختلفی تقسیم می شوند که اکثر آنها با نام CAT معرفی شده اند.

یکی از به روزترین انواع کابل های شبکه در اصلاح کابل های شبکه کابل CAT6 است که در سراسر جهان در شبکه هایی که به سرعت و پهنای باند بالاتری نیاز دارند استفاده می شود زیرا از فناوری جدیدتر و به روزتر ساخته شده است. این کابل قادر است اطلاعات و داده ها را تا 10 گیگابیت در ثانیه انتقال دهد و فرکانس 250 مگاهرتز را در طول حداکثر 100 متر ارائه می دهد. این کابل ها از ویژگی های جدیدتری بهره مند شده اند که می توانید در انواع شیلددار و بدون شیلد خریداری کنید. این کابل دارای روکش پلاستیکی است و بین جفت سیم استفاده می شود.

کابل Cat6 برای اتصال کامپیوتر به دستگاه دیگری مانند هاب، روتر یا سوئیچ، چاپگر و اسکنر برای اشتراک گذاری فایل استفاده می شود. ضخامت سیم ها در کابل cat6 افزایش یافته ضخامت این کابل بر اساس استاندارد 23awg 0.573 میلی متر است. سیم های جفت پیچ خورده این کابل نسبت به کابل های قدیمی مانند cat5 دارای پیچ های بیشتری هستند و این باعث کاهش تداخل الکترومغناطیسی در این نوع کابل می شود. پشتیبانی از سرعت 10 گیگابیت تا فاصله 55 متری با افزایش فاصله (البته طول کابل را نباید از 100 متر افزایش داد) سرعت انتقال اطلاعات کاهش می یابد. شما همراهان عزیز می توانید برای مشاهده و خرید تجهیزات شبکه و کابل شبکه cat6 به ادرس اینترنتی ایمن ارتباط مراجعه نمایید.

سوالات متداول

1. کابل cat6 چیست؟ تفاوت آن با کابل های cat6a و cat6e چیست؟

Cat6 ششمین نسل از کابل های اترنت جفت تابیده است که در شبکه های خانگی و تجاری استفاده می شود. برخی از انواع کابل های شبکه دارای پسوند e یا a هستند که پسوند e به معنای بهبود کیفیت نسخه و پسوند a به معنای بهبود قدرت نسخه اصلی کابل شبکه است. بنابراین کابل شبکه cat6a نسبت به کابل شبکه cat6 قدرت بیشتری دارد.

2. برای خرید کابل های شبکه به طور کلی باید چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

نوع و دسته کابل شبکه، جنس هسته، نوع پوشش، طول و برند کابل LAN از مهمترین معیارهای انتخاب کابل شبکه می باشد.

3. تفاوت بین کابل Cat5 و Cat6 چیست؟

کابل های Cat6 نسخه بهبودیافته کابل های Cat5 هستند که می توانند داده ها را تا 10 گیگابیت بر ثانیه انتقال دهند، در حالی که کابل های Cat5 می توانند داده ها را تا 100 مگابیت در ثانیه انتقال دهند.

4. اگر فاصله بین دو کامپیوتر در یک شرکت زیاد باشد (بیش از 100 متر) از چه نوع کابلی استفاده کنیم؟

معمولا دو جفت کابل در داخل یک شرکت و بین دو کامپیوتر استفاده می شود. برای مسافت های بیش از 100 متر با قرار دادن ریپیتر یا سوئیچ می توان این مشکل را حل کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *