مقالات

پرکاربردترین تجهیزات شبکه

پرکاربردترین تجهیزات شبکه

پرکاربردترین تجهیزات شبکه، از آنجا که امروزه همه ی سازمان ها و شرکت ها به دنبال رشد و پیشرفت در زمینه ی شغلی خود هستند باید با تکنولوژی جدید آشنا شوند و از آن بهره برند. با ورود اینترنت به فضای کاری باعث شده که اکثر سازمان ها برای ارتباطات قوی تر و سازماندهی شده از شبکه های اینترنتی استفاده کنند. برای برپایی این شبکه های اینترنتی به وسایل و ابزارهایی نیاز است که در مجموع به آنها تجهیزات شبکه می گویند. بنابراین برای اینکه بتوانیم یک شبکه ی بدون نقص و فوق العاده راه اندازی کنیم باید با این تجهیزات آشنایی کامل داشته باشیم.

تقسیم بندی تجهیزات شبکه

معرفی پرکاربردترین تجهیزات شبکه، برای برپایی یک شبکه ی کامپیوتری نیازمند تجهیزاتی هستیم که بسیار مهم هستند. تجهیزات شبکه در دو دسته اکتیو یا فعال و پسیو یا غیر فعال در بازار تجهیزات شبکه موجود می باشند. در واقع به آن دسته از تجهیزاتی که در انتقال اطلاعات نقش اساسی دارند و بدون توان الکتریکی کار انجام می دهند تجهیزات پسیو یا غیرفعال و به نرم افزارها و سخت افزارهایی که در هنگام ارسال اطلاعات آنها را تغییر می دهند و به جریان برق نیاز دارند تجهیزات فعال یا اکتیو می گوییم. تجهیزات اکتیو مانند اکسس پوینت، کارت شبکه، روتر و…و تجهیزات غیرفعال شامل کابل شبکه، رک شبکه، پچ پنل و سایر تجهیزات که در ادامه با مهم ترین آنها آشنا میشویم.

معرفی انواع تجهیزات پسیو: رک شبکه، با وجود رک دیگر نگران محافظت از تجهیزات شبکه خود نباشید زیرا رک یک محفظه ی فلزی با درب های شیشه ای است که اگر تعداد روترها و سوئیچ های شبکه ی شما افزایش یافته می توانید برای مراقبت و نگهداری از آنها رک را مورد استفاده قرار دهید در ضمن رک ها در دو مدل دیواری و ایستاده و با اندازه های متفاوت تولید می شوند که واحد اندازه گیری آنها یونیت می باشد. آنتن وایرلس یا بی سیم، هرگاه فاصله ی بین امواج فرستنده و گیرنده زیاد شود و شبکه های بیسیم دچار افت سیگنال و پایین آمدن سرعت شوند از آنتن های بیسیم استفاده می شود تا سیگنال ها را تقویت کند و ارتباط را بهبود بخشد.

در تصویر پرکاربردترین تجهیزات شبکه و انواع آنرا مشاهده مینمایید

در تصویر پرکاربردترین تجهیزات شبکه و انواع آنرا مشاهده مینمایید

پچ پنل، این وسیله قطعه ای مستطیل شکل است که داخل رک قرار میگیرد و محل جمع آوری کابل ها است کابل ها به پچ پنل نصب می شوند تا اتصال را برقرار کنند. کابل فیبر نوری، از این نوع کابل برای مسافت های بیشتر از 100 متر و پهنای باند زیاد استفاده می شود در فیبرهای نوری نور در اثر انعکاس سطح مشترک هسته و غلاف نشر پیدا می کند و همین امر باعث جابجا شدن سریع اطلاعات و کیفیت داده می شود. منابع نور در این نوع کابل ها دیودهای لیزری یا دیودهای ساطع کننده نور هستند. کابل شبکه، یکی از مهمترین تجهیزات پسیو شبکه کابل شبکه می باشد که برای انتقال داده ها از این وسیله استفاده می شود. کابل ها با توجه به ویژگی های الکترونیکی، سرعت و پهنای باند انواع و کاربردهای متفاوتی دارند. آنها از لحاظ جنس روکش، انعطاف پذیری، رنگ و متراژ با هم تفاوت دارند.

آشنایی با تجهیزات اکتیو یا فعال: کارت شبکه، یکی از اساسی ترین تجهیزات شبکه در راه اندازی شبکه کارت شبکه است که کامپیوترها و محیط انتقال را به هم ربط می دهد. کارت شبکه دارای یک آدرس مک شش بایتی است که سه رقم اول آن مشخصات سازنده و سه رقم دوم شماره سریال کارت را نشان می دهد. سوئیچ شبکه، سوئیچ باعث می شود تا همزمان چند کاربر بتوانند اطلاعات را از طریق شبکه ارسال کنند. سرعت ارسال اطلاعات از هر کاربر بر سرعت دسترسی سایر کاربران شبکه تاثیری نخواهد داشت. سوئیچ مانند روتر که امکان ارتباط بین چندین شبکه را فراهم می کند، به گره های مختلف یک شبکه اجازه می دهد تا مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

روتر، مسیریاب که نام دیگر روتر است کمک می کند تا  بهترین مسیرها را در هنگام ارسال و دریافت اطلاعات پیدا کنیم. روترها عملکرد بسیار نزدیک به سوئیچ ها دارند با این تفاوت که روترها ارتباط میان دو شبکه را فراهم می کند ولی سوئیچ ارتباط میان اعضای یک شبکه را برقرار می کند. مودم، امروزه استفاده از اینترنت در اکثر کارها امری عادی جلوه می کند بنابراین برخی از کاربران ترجیح می دهند از مودم در محل کار یا منزل استفاده کنند مودم ADSL یکی از پرکاربردترین مودم هاست چون اتصال راحت و آسان را با این مودم میتوان تجربه کرد. اکسس پوینت، در شبکه های کابلی از سوئیچ برای ایجاد ارتباط بین رایانه ها استفاده می شود ولی در شبکه های بیسیم سخت افزاری به نام نقطه دسترسی یا اکسس پوینت برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها لازم است.

پیکربندی شبکه یکی از مسائل مهم در زمینه شبکه و راه اندازی آن است. IP یا پروتکل اینترنت یک آدرس اینترنتی است که آدرس هر سیستم در شبکه را مشخص می کند. خدماتی مانند نصب سیستم عامل، نصب و پیکربندی سرویس های مورد نیاز مانند سرور ایمیل، سرور DNS، وب سرور، کنترل پنل و …. در زمینه پیکربندی شبکه می باشد. خدمات راه اندازی و پیکربندی سرورهای اختصاصی شامل سرورهای داخل و خارج از ایران می باشد. به طوری که اگر سرور محلی در داخل ایران دارید و یا سروری را از دیتاسنتر خارجی اجاره کرده اید، در هر صورت می توانید با پیکربندی صحیح شبکه بهترین استفاده را از شبکه مورد نظر خود ببرید.

در تصویر معرفی تجهیزات شبکه را مشاهده مینمایید

در تصویر معرفی تجهیزات شبکه را مشاهده مینمایید

مزایای استفاده از شبکه

معرفی تجهیزات شبکه و کاربرد آنها، ایجاد شبکه های کامپیوتری از واجبات هر کسب و کاری می تواند باشد داشتن کیفیت بالای خدمات اینترنتی موجب رشد و پیشرفت شرکتها و سازمان ها می شود. در ضمن استفاده از شبکه های اینترنتی مزایای زیادی دارد که در ادامه به این مزایا اشاره می کنیم. از مزیت های شبکه این است که بدون در نظر گرفتن مکان جغرافیایی می توان از منابع مرجع اطلاعاتی استفاده کرد. با استفاده از شبکه های کامپیوتری شما می توانید نرم افزارهای مورد نیازتان را بر روی سیستم خود نصب و ذخیره کنید و مطمئن باشید که هیچ آسیبی نمی بینند و میتوانید انها را با کاربران شبکه ی خود به اشتراک بگذارید.

از آنجایی که می خواهید این اطلاعات را با همکاران خود به اشتراک بگذارید باید آنها را در به طور مطمئن ذخیره کنید و شبکه این ظرفیت را دارد که اطلاعات با حجم بالا را میتوان در آن ذخیره کرد. سرورها اطلاعات را ذخیره می کند و با کارمندان یک شبکه به اشتراک می گذارند. در این صورت از یک نرم افزار ردیاب برای ممانعت از بازنویسی یا تغیییر فایل هایی که کاربران به صورت همزمان استفاده می کنند لازم است. شبکه ها انعطاف پذیری بالایی دارند زیرا به کاربران اجازه می دهند تا بتوانند مطالب مورد نیاز خود را جستجو کرده و از منابع اطلاعات خود را برداشته و برای استفاده و اشتراک گذاری استفاده کنند.

عضویت آسان در شبکه های اینترنتی، این هم یکی از مزایای شبکه است که برای استفاده از شبکه های اینترنتی نیازی به دانش خاصی نیست و تقریبا همه ی افراد می توانند از این شبکه ها استفاده کنند. یک شبکه بزرگ به چند زیر شبکه کوچک تبدیل می شود و همه ی آنها از لحاظ امنیت محافظت می شوند پس اگر مشکلی در شبکه بوجود آید در کوتاهترین زمان برطرف خواهد شد و این مسئله یکی از ویژگی های شبکه است. یکی از بزرگترین قابلیت های وجود شبکه های کامپیوتری این است که می توان بدون تغییر در ماهیت سیستم آن را به یک شبکه ی گسترده تر تبدیل کرد.

در عکس پرکاربردترین انواع تجهیزات شبکه را مشاهده مینمایید

در عکس پرکاربردترین انواع تجهیزات شبکه را مشاهده مینمایید

نتیجه گیری در خصوص معرفی تجهیزات شبکه و کاربرد آنها

معرفی تجهیزات شبکه و کاربرد آنها، برای ایجاد یک شبکه ی کامپیوتری وسایل و ابزارهایی لازم است ابزارهایی که برای راه اندازی، نگهداری از تجهیزات و همچنین تعمیرات مورد نیاز هستند در مجموع تجهیزات شبکه نام می گیرند. تجهیزات شبکه طیف وسیعی از ابزارها هستند که برای راه اندازی یک شبکه ی موفق و شگفت انگیز مورد استفاده قرار می گیرند. هر چقدر اطلاعات شما در مورد تجهیزات شبکه بیشتر باشد در هنگام خرید می توانید بهترین ها را انتخاب کنید که در نتیجه یک شبکه ی ایمن و مطمئن را خواهید داشت.

تجهیزات شبکه که در دو گروه اکتیو و پسیو موجود هستند هر کدام کارایی خاصی دارند در واقع این دو گروه مکمل یکدیگرند و در صورت نبود و یا مشکل دار بودن یکی از آن ها شبکه دچار مشکل می شود و کارکرد دیگر تجهیزات را مختل می کند. پس در هنگام تهیه ی هر کدام از آنها باید دقت و اطلاعات کافی داشته باشید. همه ی این تجهیزات چه سخت افزاری و چه نرم افزاری بر اساس نیاز شبکه تهیه می شود ولی وسایلی مانند مودم و سوئیچ از ضروری ترین تجهیزات هستند که همه ی شبکه ها باید آنها را داشته باشند.

شبکه های کامپیوتری از وسایل ارتباطی سریع و راحت برای انتقال و دریافت اطلاعات هستند که با ایجاد شبکه می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد و با اشتراک گذاری شبکه در یک سازمان یا اداره می توان اطلاعات را بین کاربران همان شبکه به اشتراک گذاشت و این کار باعث سرعت در انجام کارها و نتیجه ی مطلوبتر در زمان کمتر خواهد بود. در هنگام پیاده سازی یک شبکه باید امنیت شبکه مورد توجه فراوان قرار گیرد تا از تهدیدهای شبکه و آسیب ها در امان باشد. همراهان عزیز شما می توانید برای مشاهده و تهیه تجهیزات شبکه مورد نیاز خود به آدرس اینترنتی ایمن ارتباط مراجعه نموده و کالای با کیفیت را تهیه نمایید.

سوالات متداول

لیست تجهیزات شبکه را نام ببرید.

تجهیزات شبکه به دو گروه تجهیزات پسیو و اکتیو تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آنها گروه خاصی را شامل می شوند. تجهیزات اکتیو یا فعال مانند: اکسس پوینت، سوئیچ، روتر، مودم، پرینت سرور، کارت شبکه و چند مورد دیگر. اما دسته ی تجهیزات پسیو یا غیر فعال شامل: کابل شبکه، پچ پنل، اتصالات شبکه، پچ کورد، رک شبکه و موارد دیگر که شما عزیزان می توانید با مراجعه به مقاله تجهیزات شبکه با آنها و نحوه ی عملکردشان به طور کامل آشنا شوید.

چگونه تجهیزات شبکه را بررسی و خرید کنیم؟ 

هنگامی که به دنبال خرید تجهیزات شبکه هستید، این چهار عامل بسیار مهم هستند: قیمت تجهیزات، سرعت و انواع پورت ها، قابلیت گسترش پذیری، خدمات و امکانات نرم افزاری تجهیزات، توجه به برند نیز مهم است. اما قبل از آن باید این عوامل را در هر برند بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

تفاوت برندهای معروف با برندهای معمولی چیست؟

برندهای معروف و قدیمی قیمت های بسیار بالاتری دارند. به عنوان مثال تجهیزات شبکه سیسکو به دلیل کیفیت ساخت و عمر مفید بالا قطعاً گرانتر از سایر برندها هستند. تنوع محصولات، کیفیت ساخت، راه اندازی آسان، با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری بسیار و متنوع تنها بخشی از دلایل تفاوت قیمت است.

آیا کیفیت تجهیزات غیرفعال بر شبکه تأثیر می گذارد؟
بله، تجهیزات غیرفعال، از جمله کابل ها، ابزارهای موجود برای تجهیزات فعال هستند. بنابراین کیفیت بهتر آنها علاوه بر امکان استفاده از حداکثر ظرفیت شبکه، پایداری شبکه را نیز تضمین می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *