مقالات

اکسس پوینت چگونه کار می کند

اکسس پوینت چگونه کار می کند

اکسس پوینت چگونه کار می کند، اکسس پوینت به معنای نقطه دسترسی است و به AP یا WAP نیز معروف است. در واقع اکسس پوینت به دستگاهی اطلاق می شود که دستگاه های مختلف را در شبکه های بی سیم و وایرلس به شبکه LAN متصل می کند. نقطه دسترسی مانند یک سوئیچ شبکه سیمی در حالت بی سیم است. با اکسس پوینت، سیستم های کامپیوتری بیشتری از طریق شبکه های بی سیم به یکدیگر متصل خواهند شد و می توانید همزمان تا 60 اتصال ایجاد کنید. مزیت اصلی استفاده از نقطه دسترسی کاهش هزینه کابل کشی و تجهیزات مرتبط با راه اندازی شبکه است. همچنین می توانید در سریع ترین زمان شبکه را راه اندازی کنید، علاوه بر این اکسس پوینت برای اینترنت خانگی و شرکتی مناسب است.

اکسس پوینت چگونه کار میکند؟

اکسس پوینت چگونه کار می کند، با اتصال به شبکه اصلی، اکسس پوینت اطلاعات بی سیم را به ناحیه پشتیبانی خود ارسال می کند، البته تمامی دستگاه های موجود در محدوده مورد نظر که مجهز به وای فای هستند می توانند بدون کابل به شبکه ارائه شده توسط اکسس پوینت متصل شوند. به طور معمول، اکسس پوینت به دو طریق به شبکه اصلی متصل می شود. در روش اول اتصال کابلی که بیشترین استفاده را دارد و روش دوم بی سیم است که در این صورت اکسس پوینت وظیفه دریافت و ارسال امواج را بر عهده خواهد داشت. اکسس پوینت معمولا در ساختمان ها و ادارات بزرگ استفاده می شود.

نقطه دسترسی با کابل اترنت به روتر سیمی یا سوئیچ یا هاب متصل می شود و سیگنال های وای فای را در ناحیه مورد نظر ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر می خواهید در قسمت پذیرش شرکت خود دسترسی وای فای داشته باشید، نیازی به قرار دادن روتر در این قسمت ندارید، فقط یک اکسس پوینت در نزدیکی میز پذیرش نصب کنید و کابل اترنت آن را را از پشت به اتاق سرور ببرید. اتصال بی سیم معمولا تنها گزینه برای یک نقطه دسترسی برای تبدیل سیگنال سیمی به سیگنال بی سیم است. نقطه دسترسی خانگی یک روتر بی سیم است که به یک مودم کابلی یا DSL متصل می شود. اگرچه برخی از مودم ها دارای قابلیت های بی سیم هستند و امکان تبدیل مودم را به نقطه دسترسی فراهم می کنند.

در سازمان های بزرگ از چندین اکسس پوینت استفاده می شود تا کارمندان بتوانند به صورت بی سیم از مکان های وسیع به شبکه مرکزی متصل شوند. نقاط دسترسی را می توان بسته به نیاز شبکه به روش های مختلفی پیکربندی کرد. آنها را می توان برای ارائه شبکه های بی سیم باز یا ایمن پیکربندی کرد و می توان آنها را برای پشتیبانی از استانداردهای بی سیم مختلف مانند 802.11a، 802.11b، 802.11g و 802.11n تنظیم کرد. علاوه بر این، نقاط دسترسی را می توان برای ارائه خدمات دیگری مانند کنترل دسترسی بازدیدکنندگان، خدمات کیفیت خدمات (QoS) و خدمات مبتنی بر مکان استفاده کرد. دسترسی مهمان به بازدیدکنندگان اجازه می دهد بدون نیاز به رمز عبور به شبکه بی سیم متصل شوند.

از سوی دیگر، کنترل‌های QoS به مدیران شبکه اجازه می‌دهند ترافیک شبکه را اولویت‌ بندی کنند. همچنین، خدمات مبتنی بر مکان از سیگنال بی سیم ارائه شده توسط اکسس پوینت برای تعیین مکان دستگاه های بی سیم استفاده می کنند که می تواند برای ردیابی دارایی ها یا ارائه خدمات مبتنی بر مکان به کاربران مفید باشد. کاربرد اصلی اکسس پوینت این است که بتواند در مکان های مختلف و نه تنها جایی که روتر در آن قرار دارد، یک اتصال پایدار ایجاد کند. به عنوان مثال، در یک فضای عمومی بزرگ، یک ساختمان چند طبقه یا جایی که ممکن است موانع زیادی وجود داشته باشد که مانع از رسیدن سیگنال به درستی می شود باید از چند اکسس پوینت استفاده شود تا ارتباط به خوبی برقرار شود.

در این تصویر اکسس پوینت را مشاهده میکنید که چگونه کار می کند

معرفی انواع اکسس پوینت

اکسس پوینت چگونه کار می کند، امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدل های مختلفی از اکسس پوینت ها تولید و در بازار تجهیزات شبکه به فروش می رسد. اجازه دهید مدل های مختلفی مانند اکسس پوینت های دیواری و سقفی، تک باند و دو بانده، داخلی و خارجی را به شما معرفی کنیم. اکسس پوینت دیواری و سقفی: اگر کاربران به دنبال اکسس پوینت هایی با ابعاد کوچک هستند، بهتر است خرید دیواری و سقفی را در دستور کار خود قرار دهند. بهتر است بدانید که این نوع بر روی دیوار نصب می شود همچنین ظاهری جذاب و کوچک دارند که سرعت آن ها در حدود 150 تا 300 مگابایت بر ثانیه است که سرعت بسیار قابل قبولی برای کاربران است.

گروه دیگری از اکسس پوینت ها وجود دارند که می توان آنها را علاوه بر دیوار روی سقف نیز قرار داد. این مدل از اکسس پوینت ها در دو نوع تک باند و دو باند تولید می شود. نقاط دسترسی تک باند از فرکانس 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می کنند و سرعت انتقال آنها در حدود 150 تا 450 مگابایت بر ثانیه است. به همین دلیل پوشش و سرعت بی سیم اکسس پوینت سقفی در سطح بالاتری نسبت به مدل دیواری آن قرار دارد. بهتر است بدانید که اکسس پوینت های سقفی دو باند از فرکانس های 5 و 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می کنند. آنها معمولا در ادارات، هتل ها و دیگر فضاهای داخلی بزرگ استفاده می شوند. این مدل ها نیز نسبت به اکسس پوینت های تک باند دارای نرخ انتقال بالاتری هستند.

اکسس پوینت داخلی و خارجی: یکی از مهمترین معیارهایی که در هنگام خرید اکسس پوینت باید به آن توجه کنید، نوع ساختارش است. اکسس پوینت ها در دو دسته داخلی و خارجی ساخته می شوند. اگر افرادی قصد خرید اکسس پوینت برای فضای داخلی دارند، بهتر است از نوع INDOOR استفاده کنند. این مدل برای داخل ساختمان طراحی شده است بنابراین دارای ویژگی های خاصی می باشد. این مدل ابعاد کوچکی نیز دارد و به همین دلیل به هر دلیلی تاثیر منفی در دکوراسیون داخلی ندارد. اما نسبت به نقاط دسترسی در فضای باز مقاومت کمتری در برابر شرایط جوی و محیطی مانند گرد و غبار و رطوبت دارند.

اکسس پوینت های بیرونی برای فضاهای باز طراحی شده اند که اغلب در باغ ها، رستوران ها و فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا این نوع سیگنال هایی تولید می کنند که باعث می شود کاربر با تاخیر یا قطع ارتباط مواجه نشود. این مدل از اکسس پوینت های خارجی در برابر شرایط نامطلوب مانند باد، باران، رطوبت و … مقاوم است و همین امر آن را به گزینه ای مناسب برای افرادی که نیاز به نصب Access point در محیط بیرونی دارند تبدیل کرده است.

از جمله پرکاربردترین آن ها می توان به اکسس پوینت مستقل اشاره کرد، بهتر است بدانید که این مدل امکانات زیادی ندارد و تنها برای مواردی مانند دسترسی، پیاده سازی فایروال و حفاظت از هویت می توانید از آن استفاده کنید. در میان پیشرفته ترین اکسس پوینت های موجود، مدل کنترلی است که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. از ویژگی ها و امکانات این مدل می توان به مدیریت متمرکز، پیکربندی و رمزگذاری آن اشاره کرد. این مدل به دلیل دارا بودن امنیت بسیار قیمت بالایی دارد و به همین دلیل این مدل ها فقط در شرکت ها و سازمان های بزرگی که نیاز به امنیت و مدیریت اطلاعات بالا دارند استفاده می شود.

سیستم های مبتنی بر شبکه مش: یک شبکه مش شامل چندین اکسس پوینت است که با یکدیگر تعامل دارند تا یک شبکه بی سیم یکپارچه ایجاد کنند. آنها در مناطق بزرگ مانند ساختمان های چند طبقه یا فضاهای باز گسترده که پوشش یک نقطه دسترسی ممکن است کافی نباشد استفاده می شود. لازم به ذکر است که دسترسی و ویژگی های خاص انواع نقطه دسترسی بسته به سازنده و مدل ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، هنگام انتخاب نقطه دسترسی، عواملی مانند منطقه تحت پوشش، تعداد دستگاه هایی که باید متصل شوند و نیازهای خاص شبکه خود را در نظر بگیرید.

در این تصویر اکسس پوینت چگونه کار می کند را مشاهده می کنید

موارد مهم در هنگام خرید و نصب اکسس پوینت

اکسس پوینت چگونه کار می کند، برای راهنمای خرید اکسس پوینت باید معیارهای متفاوت و خاصی را در نظر بگیریم. برای مثال باید سرعت وایرلس، دو باند یا تک باند اکسس پوینت، پورت های شبکه، قابلیت POE و قدرت آنتن را بررسی کنید تا بتوانید یک اکسس پوینت مناسب با کیفیت بالا خریداری کنید. نقطه دسترسی دو باند یا تک باند: نقطه دسترسی دو باند یا تک باند از اهمیت ویژه ای برخوردار است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. اکسس پوینت های دو بانده سرعت بی سیم بالاتر و پوشش بهتری نسبت به اکسس پوینت های تک باند دارند. امروزه خرید اکسس پوینت های دو باند بیشتر از تک باند است.

هنگام خرید اکسس پوینت باید به نوع پورت آن نیز توجه کرد. اکسس پوینت ها در دو دسته مگابایتی و گیگابایتی تولید می شوند و پیشنهاد ما به شما خرید اکسس پوینت دارای پورت شبکه گیگابیتی است زیرا این مدل از اکسس پوینت ها سرعت انتقال بالاتری دارند. سرعت بی سیم بالایی داشته باشد: یکی از موارد مهم در خرید اکسس پوینت توجه به سرعت بی سیم دستگاه است. اساساً سرعت نقطه دسترسی بین 150 تا 450 مگابایت بر ثانیه است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بهترین گزینه برای خرید این دستگاه یک اکسس پوینت است که سرعتی بیش از 300 مگابایت بر ثانیه دارد.

دارای قابلیت POE می باشد: در بیشتر مواقع، برای راه اندازی یک دستگاه باید همزمان از کابل شبکه و برق استفاده کنید. این امر در مورد DVR، دوربین مدار بسته و بسیاری از دستگاه های دیگر صدق می کند. اگر نقطه دسترسی دارای قابلیت POE باشد، می تواند برق مورد نیاز دستگاه را تامین کند. پس بهتر است اکسس پوینتی خریداری کنید که قابلیت PoE را داشته باشد. قدرت آنتن دهی بالایی داشته باشد: یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در هنگام خرید این دستگاه باید به آن توجه کنیم قدرت آنتن دهی بالای آن است چرا که برای پوشش فضای بیشتر آن را خریداری می کنید. به همین دلیل باید مدلی را انتخاب کنید که قدرت آنتن دهی بالایی داشته باشد.

اکسس پوینت های نصب شده به شدت به امواج و نویز حساس هستند و یک خودروی الکتریکی به راحتی می تواند امواج آن را ضعیف و مختل کند. در APهای خانگی، موانعی مانند دیوارها به راحتی می توانند قدرت دستگاه شما را تا 30 درصد کاهش دهند. نباید اکسس پوینت ها را در کنار هم نصب کنید، این فاصله با در نظر گرفتن میزان فرکانس و پوشش کنترل می شود. اکسس پوینت ها به خودی خود هیچ عملکردی ندارند و باید به عنوان یک شبکه از طریق روتر یا سرور کار کنند. در محیط های شلوغ و ترافیک بالا که افراد زیادی نیاز به اتصال به اکسس پوینت دارند، باید از مدل های بالاتر با پوشش بیشتر استفاده کنید. همه برندهای اکسس پوینت استفاده شده در یک شبکه به دلیل سادگی در تنظیمات و مسائل رومینگ بهتر از یک برند هستند. اما کاربران می توانند از مدل های مختلف یک برند نیز استفاده کنند.

نتیجه گیری در خصوص اکسس پوینت چگونه کار می کند

اکسس پوینت چگونه کار می کند، در سال های اخیر فناوری وای فای پیشرفت های زیادی کرده است و اکنون همه باید از این فناوری استفاده کنند. برای استفاده از اینترنت و فناوری Wi-Fi، دستگاه هایی وجود دارند که استفاده از آنها ضروری است. از جمله این دستگاه هایی که هر کاربری به آن نیاز دارد می توان به روترها، اکسس پوینت ها و مودم ها اشاره کرد. یکی از دستگاه های مورد استفاده در شبکه های بی سیم اکسس پوینت است. نقطه دسترسی دستگاهی است که یک شبکه محلی بی سیم ایجاد می کند. به عنوان یک دستگاه بی سیم در شبکه، نقطه دسترسی می تواند دستگاه ها را به شبکه LAN متصل کند و به صورت بی سیم به مناطق بیشتری گسترش یابد و در نتیجه تعداد کاربران متصل به شبکه افزایش یابد.

نقطه دسترسی بیشتر در ساختمان های بزرگ برای پوشش کل فضا استفاده می شود. همانطور که می دانید دستگاه هایی مانند مودم و روتر نمی توانند فضاها را پوشش دهند. بنابراین اگر قصد دارید دستگاه های خود را قطع نکنید، باید از یک اکسس پوینت استفاده کنید. در واقع نقطه دسترسی به وسیله کابل شبکه به سوئیچ شبکه، مودم و روتر متصل می شود. اکسس پوینت شرایط محیطی را به گونه ای فراهم می کند که کاربران می توانند فضای مورد نظر خود را به وای فای مجهز کنند. به عنوان مثال، اگر کاربران می خواهند چندین اتاق را در یک شرکت یا سازمان به وای فای متصل کنند، نیازی به خرید مودم و روتر برای آن فضا نیست، زیرا می توانید آن فضا را از طریق اکسس پوینت دیواری یا اکسس پوینت سقفی به وای فای متصل کنید.

یک نقطه دسترسی می تواند برای گسترش دامنه یک شبکه بی سیم موجود استفاده شود. با قرار دادن یک اکسس پوینت در مکانی که سیگنال بی سیم ضعیف است، نقطه دسترسی می تواند سیگنال قوی تری برای اتصال دستگاه ها ارائه دهد. این می تواند به بهبود پوشش شبکه بی سیم و قابلیت اطمینان کمک کند. سرعت بی سیم بالا، دو باند، پورت شبکه گیگابایت، قابلیت POE و قدرت آنتن دهی بالا از ویژگی های یک Access point خوب است که باعث شده اکسس پوینت فروش بالایی داشته باشد. همراهان عزیز شما می توانید با مراجعه به وبسایت ایمن ارتباط انواع اکسس پوینت را مشاهده و خریداری نمایید.

سوالات متداول

آیا می توان از اکسس پوینت بدون مودم استفاده کرد؟
اگرچه امکان استفاده از اکسس پوینت بدون مودم وجود دارد، اما این دستگاه بدون مودم نمی تواند مستقیماً به اینترنت متصل شود. یک اکسس پوینت برای ایجاد اتصال بی سیم به یک شبکه سیمی طراحی شده است، اما برای ایجاد اتصال به اینترنت باید به یک مودم متصل شود.

در چه شبکه هایی می توان از مودم به عنوان اکسس پوینت استفاده کرد؟

در شبکه های کوچک بهتر است به جای شبکه از اکسس پوینت استفاده شود و در شبکه های بزرگ به دلیل هزینه زیاد و عدم کارایی این کار توصیه نمی شود.

علت ضعیف شدن امواج نقطه دسترسی بی سیم چیست؟
انواع اکسس پوینت ها به امواج و نویز حساس هستند و یک موتور الکتریکی می تواند به راحتی امواج را مختل کند. در موارد خانگی دیوارهای 30 سانتی متری می توانند به راحتی امواج را تضعیف کنند. نصب نقاط دسترسی با هم فرکانس آنها را ضعیف می کند.

آیا می توان از یک اکسس پوینت برای افزایش برد شبکه بی سیم موجود استفاده کرد؟
بله، یک نقطه دسترسی را می توان برای گسترش دامنه یک شبکه بی سیم موجود استفاده کرد. با قرار دادن یک اکسس پوینت در مکانی که سیگنال بی سیم ضعیف است، نقطه دسترسی می تواند سیگنال قوی تری برای اتصال دستگاه ها ارائه دهد. این می تواند به بهبود پوشش شبکه بی سیم و قابلیت اطمینان کمک کند.

تفاوت Access Point و Modem چیست؟
یک نقطه دسترسی اتصالات بی سیم را در یک شبکه محلی تسهیل می کند، در حالی که یک مودم به عنوان دروازه بین شبکه محلی و اینترنت عمل می کند و داده ها را برای ارتباطات یکپارچه ترجمه می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *